Uudised

Pärnus avati näitus MEES, NAINE, VABADUS

11 juuni 2019

Pärnu Uue Kunsti muuseumis XXVI aktinäituse „Mees, Naine, Vabadus“ raames näeb fotograaf Kaupo Kikkase pikalt valminud näitust Ansel ning Waldo Peirce fotodest inspireeritud visioone Hemingwayst.

"Fotograafia ainulaadsus ja ühtlasi suurim väljakutse on selle kirjeldav, lausa dokumentaalne olemus. Fotograafias ei ole võluvat-hirmutavat puhast lõuendit, puudub carte blanche uue kirjaploki alguses, tühi mõtteline leht arvutis, sest kuhu iganes sa ei vaataks, midagi on juba olemas. Just see piiratus teeb fotograafia eriti hõrguks. /.../ ...see, kuidas sa näed, mõtled, tunned; kuhu ja mil moel iseenda ning oma kaamerasilma suunad, jääb alati isikupäraseks."

Nii kirjutab Kaupo Kikkas näituse kõrval valminud samanimelises raamatus, kus näeb ka neid pilte, mis näituselt välja jäid. Ansel näitust ilmestab ekstra selle jaoks loodud Arvo Pärdi muusika. Näitusest ja fotograaf Kaupo Kikkasest saad lähemalt lugeda siit.

Väljapanekul „Mees, Naine, Vabadus“ näeb ka Peirce fotodest inspireeritud hollandi maalikunstniku Peter Diemi visioone Hemingwayst, kelle sünnist möödub tänavu 120 aastat. Taiesed tõi Pärnusse Hollandis töötav eesti kunstnik Urmo Raus.

Lisaks näeb teoseid kodumaistelt loojatelt nagu Jüri Arrak, Jaan Toomik, Kris Lemsalu, Peeter Allik, Mati Hiis, Peeter Must, Ülar Värk, Andrus Joonas, Enn Tegov, Aivar Kurvits, Nadja Tšernobai, Erki Kannus, Priit Pangsep jt. Pärnus astuvad esmakordsetelt üles ka Mikelis Fišersilt Lätist, Ruta Jusionytelt Leedust, Sergei Isupovilt Venemaalt / USA-st.

Näituse kuraator Mark Soosaare sõnul näeb nii uute kui ka varasemate esinejate väljapanekutel inimkeha ilu ja vaimu vastuolu tänases liberaalses maailmas. "Ootame külla kõiki, kellele on kallis loovus ja sõbralik mõttevahetus Läänemere kallastel," kutsus Soosaar näitust vaatama.

Rahvusvahelist XXVI aktinäitust „Mees, Naine, Vabadus“ saab Uue Kunsti muuseumis Pärnus näha kuni 1.septembrini.

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee