Fotokonkursil osalemine võimaldab hinnata oma tööd, täiendada kogemustepagasit ning sellega kaasnevalt saada paremaks fotograafiks. Fotokonkursil osalemiseks ei pea sugugi olema professionaal, ka harrastajatele korraldatakse mitmeid konkursse.
-
Loe läbi konkursi reeglid! Loe veelkord. See on esimene asi, mida peaksid enne konkursil osalemist tegema. Väga paljud pildid eemaldatakse konkursilt just seetõttu, et nood ei vasta etteantud nõuetele. Seega, sul võib olla maailma kõige võimsam foto, kuid kui see ei sobi konkursi reeglitega, oleksid võinud samahästi ka mitte osaleda Kui sulle jääb reegleid lugedes midagi ebaelgeks, võid alati konkursi korraldusmeeskonnalt üle küsida.
-
Kasuta huvitavat kompositsiooni! See on kindel viis teiste piltide seast välja paista. Sa ei pea fookuspunkti sugugi pildi keskmes hoidma, see oleks ehk pisut liiga tavapärane. Järgi kasvõi kolmandiku reeglit ehk kuldlõiget, kus paigutad subjekti kaadri keskosast väljaspoole. Kuid mitte ainult - eksperimenteeri ja katseta, leia uusi vaatenurki, kus subjekt näeks välja uudne ja eriline. Loodav foto peaks püüdma pilku ja meelde jääma.
-
Püsi teemas! Pildista oma foto üles nii, et ka kolmanda klassi õpilane saaks aru, millises kategoorias foto osaleda võib. Tavapärane on, kus konkursile saadetakse mõne aasta tagune foto, mis on küll suurepärane ja justkui püsiks enamvähem teemas, kuid mitte täielikult. Juhul kui žürii peab lõpuks valima kahe üsna võrdväärse pildi vahel, osutub valituks foto, mis täielikult teemas on.
-
Pildi teravus olgu perfektne! Ära saada konkursile kunagi pilte, mis seda ei ole. Žürii elimineerib need konkursilt nagunii. Kui sa ei tea, kuidas teravaid pilte teha, alusta mõnelt algajate fotokoolituselt või otsi infot internetist.
-
Ole valmis ohverdama! Parimad pildid on tehtud oma mugavustsoonist väljaspool - ole valmis ärkama öösel või enne päikesetõusu, taluma mudas roomamist, põõsastes turnimist, sääski või ebamugavaid poose. Ilmselgelt võid koomiline välja näha ja sul võib tekkida pealtvaatajaid, ära pane neid lihtsalt tähele. Kui sa ei karda teha pilte ootamatutes olukordades, on sul suurim šanss saada see suurepärane foto, mida keegi teine veel teinud ei ole.
-
Räägi sõnadeta lugu! Sinu pildid peavad seda tegema sinu eest. Me kõik oleme inimesed (jah, ka žürii!) ning inimestele on omane hinnata head lugu. Inimesed on üksteisele lugusid rääkinud senikaua, kuni inimkond eksisteerinud on. Koopamaalingud, tantsud ja lihtsad sõnad - igaühe abil saab rääkida oma loo. Niisamuti on ka pildiga - hea pilt räägib loo sinu eest, ilma sõnadeta, pelgalt emotsiooniga. Selleks, et saada osavaks loo rääkijaks, õpi jälgima - vaatle enda ümber olevat keskkonda, inimesi, loodust, loomi, värve, nii hakad märkama enda ümber lugusid ja ka ise neid piltidega jutustama.
-
Ole inspireeritud! Otsi vajadusel inspiratsiooni oma lemmik fotograafide piltidest või internetist. Vaata eelnevate aastate võidupilte. Paljudel konkursidel on žürii koosseis igal aastal sama. Vaadates eelnevaid võidutöid, märkad, mida kohtunikud piltides tähtsaks peavad. Siiski ära unusta originaalsust ja jää iseendaks!
-
Küsi kõrvaltvaataja arvamust! Vajadusel ka kolmandat arvamust. Või neljandat. Pildi hindaja ei pea olema fotograaf, vaid näiteks sõber, pereliige, töökaaslane. Ükskõik, kui vingeks sa oma fotot ei pea, võib mõni teine sulle hoopis teise vaatenurga anda. Sa oled oma pildile hingeliselt liiga lähedal ja võid mõne lihtsa detaili hõlpsalt tähelepanuta jätta.
-
Ära anna alla! Kui sa ei võida, võta seda kui lõbu ja erilist kogemust. Osale teinekord jälle. Ka parimad kaotavad vahel.