Uudised

World Photography Awards auhinna omanik Raido Nurk: pildistamine on haigus või tervislik sõltuvus?

9 veebruar 2022

World Photography Organisation valis välja kohalikud võitjad ja eestlastest oli parim Raido Nurk oma fotoga surfaritest sügistormistel Hollandi lainetel. Varasemalt on fotograaf osalenud vaid ühel, eestisisesel fotokonkursil.

Raido Nurk rääkis Eestifotole põgusalt oma viimaste aastate tegemistest ja võidupildi sünnist. Võidufoto nimega Surfing festival esitas ta konkursile Motion ehk liikumine teemaplokis.

Fotograafia

Raido Nurk alustas fotograafiaga üsna hiljuti, aastal 2016, mil müüki tulid esimesed kaameraga droonid. "Soetasin harjutamiseks Phantom I ja Canon 100D, enne seda olin lapsepõlves vene filmikaameraga mõned klõpsud teinud," täpsustas ta. Täna on tema peamiseks elatusallikaks ettevõtlus - ta juhib väikest 3D visualiseerimise, animatsiooni ja disainitiimi, korraldab sealseid töid ning tegevusi. "Kõik vaba aeg kulub foto-ja videoprojektidele ning enda fotoportfoolio loomisele."

2016 oli see aastanumber, millest alates huvi fotograafia vastu vaid kasvas, nii kasvasid ka ootused iseendale. "Mind paelub loodus, selle nähtused ja jõud ning inimesed selle keskmes, loodan alati tabada midagi kordumatut!" Fotograafi sõnul naudib ta ülesäritust, minimalismi ja tumedaid stseene - peamine on nägemus ja see, kuidas kaader tema peas piltlikult väljendudes tööle hakkab. "Eks oluline on inspiratsioon, kuid mis jätab loomingule ka hingamisruumi."

Tänaseks ei möödu tema jaoks ühtegi reisi või jalutuskäiku nii, et kaamerat kaasas poleks. Enne uksest välja astumist kontrollib Nurk, kas kaamera, objektiivid on kaasas ja akud laetud, siis alles vaatab, kus rahakott ning telefon on. "Minu eesmärk on pildistada iga päev ja iga ilmaga - on see nüüd haigus või tervislik sõltuvus?" küsib ta naljatledes ja lisab, et ka tema kaaslane on olukorraga leppinud, kus tunnine jalutuskäik võib muutuda tormis või külmas lumises metsas õiget valgust oodates paigal seistes.

Võidupildi lugu

Nurk on enne maailmamastaabis tuntud World Photography Award konkurssi osalenud vaid ühel Eestis toimunud fotokonkursil ja seda enda sõnul käesoojenduseks. "Mul polnud tunnet, et mu tööd oleks konkurssideks valmis, see polnud ka eesmärk omaette," selgitas ta. Alles mullu, sirvides oma tehtud töid, märkas ta, et justkui oleks neid pilte küll, mida võiks ka üldsusele näidata. Fotokonkursse otsides oligi esimene, mis ette jäi just World Photography Awards, mille piikondlik võit tuli talle tõeliselt suure üllatusena.

Raido Nurk elab osaajaga Hollandis, kus harrastatakse palju laua-kui ka lohesurfi. "See hakkas mind nii palju köitma, et olin iga päev rannas kohal, kui suuremad lained või tormine ilm oli, ikka selleks, et saaks mõne hea hetke pildile püüda," rääkis ta. Pildistamas käis ta puht isiklikust huvist, mitte plaaniga pilte tulevikus konkursile saata. "Võidufoto on tehtud surfareid tsiteerides ainulaadsetes oludes - Põhjameres oli torm, kuid lained jõudsid randa suurema tuuleta, hämarus ja paduvihm lisasid õhustikule erilisust veelgi," kirjeldas Nurk, kelle kanda jäi tehniline pool õige särituse saamisel ja hetke tabamisel. Järeltöötluses taastas ta hiljem pisut värve.

Kokku valis Nurk umbes 20 enda pildi seast välja 10, mis ka konkurssile saatis. Kaks pilti olid sellestsamast surfiseeriast, teised läksid maastiku, reisimise ja elustiili kategooriasse. "Usun, et minu surfifoto sai preemia huvitava miljöö tõttu ja ehk märgati ka pildi taga olevat pingutust ning loomingulist väljendust," mõtiskles ta ja lisas, et muidugi oleks ta olnud eriti rõõmus, kui võidufotoks oleks tulnud hoopis mõni tema Eestis tehtud foto.

Tulevik

Hetkel on tal fotograafina käsil mõned pisemad koostööd. "Eks ikka on eesmärk end edasi arendada ning see teadmatus, mis täpselt edasi saab, hoiab mind motiveerituna!" Nurk plaanib käesoleval aastal rohkem reisida, et uut inspiratsiooni ammutada ning selleks, et fotod kaustade vahele ära ei kaoks, mõned neist ka raamide vahele saada. Preemiaks saadud Sony kaameravarustuse kohta ütleb ta, et tehnikat pole kunagi liiga palju ja see kulub ära uue loomingu loomisel.

Kokku saadeti fotokonkursile enam kui 340 000 tööd 61 riigist. Rahvuslik preemia valiti avatud kategooria tööde hulgast, mida oli tänavu üle 170 000. Üldvõitjad õpilaste, noorte, avatud ja professionaalide kategoorias avaldatakse Londoni Somerseti majas 12. aprill 2022. Tänavused riikliku preemia laureaatide tööd leiad siit. Jälgi ka Raido Nurga tegemisi Instagramis ja kodulehel.

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee