Uudised

Vormsil saab näha elu ENSV ajal

17 juuni 2021

Möödunud nädalal tõi Barbi Pilvre Vormsile fotonäituse, kus näeb ligi 80 fotot koos kommentaaridega, mis väiksel saarel Nõukogudeliidu ajal päriselt toimus.

"Saar on siiani täis tabusid ja kohatist vaikust lähiajaloo teemadel," sõnas Tallinna ülikooli ajakirjandusõppejõu dotsent Barbi Pilvre. 

Pilte leidub ajavahemikust 1945 kuni 1990 ja need näitavad, mis juhtus nõukogude ajal endisel rannarootsi saarel peale 1944 rootlaste lahkumist. Õhus on palju küsimusi: mida kõigest sellest arvata ja mis veel rääkimata jäänud? Kes on tänased vormsilased? 

“Kui rootslaste Vormsi oli sissepoole pööratud ühiskond, ehkki merepiirid igasse ilmakaarde lahti, siis nõukaaegne Vormsi oli multikultuurne ja avatud ühiskond, kuid paadiga polnud võimalik isegi Hiiumaale sõita,” sõnas professor Kersti Markus näitust sisse juhatades.

Näitus on koostatud Tallinna Ülikooli üliõpilaste ELU projekti raames, kuhu alates märtsist on kogutud nõukogude-ajal  elanud Vormsiga seotud inimeste fotosid ja mälestusi. Kokku koguti umbes 300 fotot, mis on tänaseks elektrooniliselt talletatud.

Näitust saab vaatama minna Vormsi talumuuseumisse kuni 12. septembrini. 

*

Vormsi saar on tuntud saarel elavate rannarootslaste tõttu ning seda on läbi rannarootsi pärimuskultuuri, rahvariiete, tantsu ja kommete elustamise püütud saarel ka edasi kanda. ENSV aegne elu saarel on tundmatu ja kirjalikult läbi töötamata ja see on käesoleva fotoprojekti väikeseks sammuks. Rannarootslaste lahkumisega ei  jäänud Vormsil elu seisma, kuid sundkollektiviseerimine ja küüditamine muutis saart ja selle inimesi palju. 

Vormsi saar sai 1961 kaabliga elektri, regulaarse praamiühenduse, kino, töötasid koolid ja elati seltsielu, kõigest sellest räägivad ka fotod. Saare kogukond on olnud pidevas muutumises: ligi 3000 rootslast lahkus saarelt aastatel 1943-1944, siis 40ndate lõpus oli Vormsil taas ligi 3000 inimest, sõjapõgenikke ja muidki NSVL eri paigust. Näitusel on fotosid ehitistest, erinevatest töödest, pidudest, praamiliiklusest kui ka saare elu palju mõjutanud piirivalve kohalolust.

Näitusel saab ka näha ETV arhiivist pärit filmikroonikat 1950-1960ndatest ja Olav Neulandi filmi “Ajutised inimesed” (1980), kus käsitletakse 1970ndatel toimunud noorte spetsialistide kampaaniakorras Vormsile tööle meelitamist, ent on näha ka saare eluolu. 

*

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee