Uudised

Voque, araabia erinumber on Tallinnas

25 jaanuar 2022

Fotografiska ja Pariisi Maison Européenne de la Photographie koostöös loodud Hassan Hajjaj näitusel eksponeeriud fotoseeriatel on erilised raamid, mis on valmistatud leidmaterjalidest nagu jalgrattakummid või araabiapäraste logodega plekkpurgid.

Hajjaji’d nimetatakse sageli ka Marrakechi Andy Warholiks. „Ühest küljest on ju tore kui võrreldakse niisuguse legendaarse kunstnikuga, aga samas tekitab küsimusi, miks peab Põhja-Aafrika, selle kolmanda maailma nähtusi tingimata võrdlema Lääne kultuuriga...“, arvab kunstnik.

Näitusel „Vogue, araabia erinumber“ kaasab kunstnik teoste loomisesse ka oma Maroko sõpru ning kohalikku disaini ja moefotograafe, selle asemel, et need Läänest kohale lennutada. Marokos Larache'i-nimelises kaluri linnas 1960. aastatel üles kasvades puutus Hassan Hajjaj fotograafiaga kokku inimesi pildistavate ja siis fotod portreteeritavatele müüvate tänavafotograafide, rannamelu jäädvustavate rannafotograafide ning filmiplakatite fotode kaudu. 

Pealkiri „Vogue, araabia erinumber“ viitab tagasi ühele Hajjaji kogemusele, kui ta oli inglise keelega abiks ühele sõbrale, kelle juures üks suur moeajakiri pildistamas käis. Mitte ükski moeajakirja tiimist polnud Põhja-Aafrikaga mitte kuidagi seotud. "Kõik lennutati mujalt kohale ja sõbra kaunist aeda kasutati lihtsalt eksootilise taustana," lisas ta. Pärast seda otsustas Hassan Hajjaj korraldada fotosessiooni, kus osalevad kohalikud modellid, kasutatakse kohalikku disaini ja arvestatakse kultuurikontekstiga – ja nüüd saabki seda seeriat Fotografiskas näha. Näitus „Vogue, araabia erinumber“ on Fotografiskas avatud 17.aprillini 2022.

 

Kunstniku biograafia:

Hajjaj sündis 1961. aastal Marokos Larache'is, kuid 1970. aastatel kolis ta Londonisse. Sestpeale on ta elanud ja töötanud nii Marokos kui Suurbritannias. Hajjaji on tugevalt mõjutanud Londoni klubikultuur, hiphop ja reggae, aga ta tema Põhja-Aafrika päritolu. Ta on iseõppinud ja väga mitmekülgne kunstnik, kelle teoste hulka kuuluvad nii portreed, installatsioonid, performance kui ka sisekujundus.

1980. aastatel hakkas Hajjaj fotograafiaga tegelema ning temast on saanud meisterlik portreefotograaf. Sageli stiliseerib ta oma modellid ise, kusjuures modellideks on nii tema sõbrad, muusikud ja kunstnikud kui ka võõrad inimesed. Värviküllastes ja tähelepanuköitvates portreedes kohtuvad tänapäevase moefotograafia, popkunsti ja Aafrika kunstnike stuudiofotodelt tuttav visuaalne keel – see on omamoodi intelligentne kommentaar traditsioonide, kõrge ja madala brändikultuuri ning üleilmse kapitalismi mõjude segunemisele. Tema teoste hulka kuuluvad ka installatsioonid ja videod.

Hassani teoseid võib leida mitmetest kollektsioonidest nagu Brooklyni muuseum New Yorgis, Newarki muuseum New Jerseys Los Angelese kaasaegse kunsti muuseum, Guggenheimi muuseum Abu Dhabis, Maxxi muuseum Roomas, Victoria ja Alberti muuseum Londonis, Farjami kollektsioon Dubais, Islami kultuuride instituut Pariisis, Kamel Lazaari fond Tuneesias jpt. Hajjaj võitis 2014. aastal New Yorgi PULSEi auhinna, 2011. aastal Sovereigni Aafrika kunstiauhinna ning 2009. aastal oli ta Jameeli auhinna üks finalistidest. /Allikas: Fotografiska

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee