Uudised

Viljandi aasta foto 2018 autor on Jaan Pääsuke

16 jaanuar 2019

Viljandi linnagaleriis avati jaanuaris näitus Viljandi aasta foto võistlusele laekunud töödest. Aasta fotoks valiti fraktalgeomeetria stiilis tehtud pilt nimega Hingepüüdja.

“Narvas oli noorte fotofestival ja olin seal loengut andmas, hiljem käisin promenaadil vihmaga jalutamas ja nägin ühte erilist lehtedeta puud, mille puuvõõrik tuli Narva jõe taustal eriti hästi esile,” kirjeldas Pääsuke foto loomeprotsessi. Hiljem lisas Pääsuke fotole digitöötluse. “Fraktal on fragmendi korduste kordused,” täpsustas ta.

Jaan Pääsuke sai fotograafi kutsetunnistuse juba 1983 aastal Viljandi teeninduskombinaadist ja on sestpeale ametis olnud. “Mulle meeldib inimeste pildistamine, kuid see on töö, enda lõbuks meeldib teha hoopis valgusmaalinguid, natuurmorte ja digitöötlusi,” avaldas Pääsuke. Aastakümnete jooksul on tema galeriisse kogunenud tohutul hulgal pilte. “Põnev on see, et alati saab võtta midagi isiklikust arhiivist ja see ümber teha,” lisas ta.

"Võidutöö mõjus väga omapäraselt ja paistis silma kõrge tehnilise ja kunstilise taseme poolest," ütles Viljandi linnagalerii kuraator ja žüriiliige Laineli Parrest. Tema sõnul tekitas foto vaidlusi ja mõtteid - žürii liikmed tõlgendasid fotol loodud põimitud abstraktset mustripinda erinevalt. "Igaühel tekkis mingi visioon või loo edasiarendus, teos ei jätnud kedagi ükskõikseks," lisas ta. Parresti sõnul mõjub pilt kaugelt vaadates jõulise kompositsioonina, lähedalt vaadates hakkab tööle mustripinna filigraanne graafiline peenus. "Tegemist on tervikliku fotokunsti teosega, mis pakub silmale ja mõttele vaheldust harjumuspäraste fototabamuste seas," kiitis Parrest.

Viljandi aasta foto konkurss toimus viiendat korda. Tänavu korraldas näitust kultuuriakadeemia tudeng Kaari Soosalu ja fotograaf Pääsukese sõnul leidis see enam kajastust kui möödunud aastatel. “See on siiski Viljandi suurim fotokonkurss ja näitusel on väljas mitmeid erinevaid stiile,” kiitis Pääsuke ürituse korraldust.

Võistluses osales 71 fotot 21lt fotograafilt ja kõik tööd on ka näitusel väljas. Võistlus oli anonüümne, pildid olid reastatud kategooriate järgi ja hindamine toimus kolmes voorus. Iga kategooria võitjate vahel valiti välja "Viljandi aasta foto 2018". Zürii hindas kunstilist ja tehnilist taset, väljendusrikkust, lugu, uudsust, originaalsust, loomingulisust. Kõik näituse fotod on kapadel. Võidufoto Hingepüüdja on prinditud 43x45cm kerge hõbedase taustaga paberile. “Näitusel pilti vaadates tuleb muster eriti hästi esile, see on ikka midagi muud, kui fotot arvutist vaadata,” ütles Pääsuke. 

2018 näitus jääb avatuks 01. märtsini.

 

Viljandi aasta foto 2018 võitjad on:

Parim kollektsioon - Jaan Männik

Parim portree - Hege-Lee Paiste "Elurõõm"

Parim makro - Peeter Sink "Love"

Parim paljastatud natuur - Kristjan Lust “Sümmeetria”

Parim maastikupilt - Ingrid Vinnal “Võimas Sao Beach”

Parim looduspilt - Peeter Sink “Peeglike, peeglike…”

Parim digitöötlus - Jaan Pääsuke “Hingepüüdja”

Parim droonifoto - Kristjan Lust “Katki”

Parim kategoorias varia - Peeter Sink “Videvik”

Ugala Teatri eripreemia - Hege-Lee Paiste "Elurõõm"

Žürii eripreemia - Valdo Ots “Ootuses” Mati

Viljandi aasta foto 2018 - Jaan Pääsuke “Hingepüüdja”

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee