Uudised

Vahur Puik näitab õues filmi telgitaguseid

17 juuli 2019

Tallinna Loomelinnaku õuegaleriis on 11. juulist kuni septembri keskmeni avatud välinäitus 16-aastat tagasi pildistatud fotodega mängufilmi Sigade revolutsioon võtetelt. Näitust saab vaatama minna ööpäevaringselt.

"René ja Jaak olid talviste castingute ajal Tartus, sattusid ööklubisse, nägid minu pilte ja kevadel tegid mulle ootamatu ettepaneku tulla filmivõtetele fotograafiks," meenutas Puik, kes oli tollal Tartu ööklubis "Tallinn" fotograaf.

Näitusel on fotograafi sõnul väike valik enam kui 3800st filmile pildistatud mustvalgest fotost, kus näeb filmivõtete telgitaguseid - inimesi filmikaamera ees ja taga ning filmi jaoks loodud stsenograafiat koos filmi- ja valgustehnikaga. Puigi sõnul pakkus osalejate rohkus ja filmivõtete iseloom palju huvitavaid ja sageli naljakaid kokkusattumusi, väga dünaamilisi hetki, kuid ka olukordi, kus inimesed pidid ootama ja aega parajaks tegema.

Režissööride René Reinumägi ja Jaak Kilmi mängufilm “Sigade revolutsioon” (2004) võeti üles Lõuna-Eestis ja selle sündmused toimuvad 1986. aasta õpilasmaleva kokkutulekul. Näitlejate kõrval osales filmis ka 500 noort, kes elasid võtete ajal mitu nädalat telklaagris. Võtteperiood oli väga intensiivne, filmiti nii kuuma päikese kui paduvihmaga, osad võtted kestsid ööpäevläbi.

Vahur Puik on pärast "Sigade Revolutsiooni" mängufilmi telgitaguste jäädvustamist pildistanud veel mitmeid dokumentaal-ja mängufilmi võtteid. Alates 2004. aastast alustas fotograaf tööd Eesti Rahva Muuseumis, mis kasvatas tema huvi ajalooliste fotode vastu, mistõttu asutas ta ja MTÜ Eesti Fotopärand ja lõi ühisloomeplatvormi ajapaik.ee.

Näitus jääb avatuks kuni 12. septembrini 2019.

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee