Uudised

Vaata imelisi National Geographicu 2024 parimaid fotosid

4 detsember 2024

National Geographic valis tänavused 20 parimat fotot välja 2,3 miljoni pildi seast; mullu tehti valik kahe miljoni foto seast.

"Isiklikult vaatan kaugemale ootuspärastest kriteeriumitest nagu suurepärane valgus, köitvad kompositsioonid ja võimsad hetked ning otsin pigem „üllatavaid ja köitvaid pilte, mis panevad mind tahtma rohkem teada saada," sõnas National Geographicu fotograafia osakonna juht Sadie Quarrier. Lõplikult osutusid valikuks need, mis jäid teda kummitama ka nädalate pärast. „Need pildid äratasid mu uudishimu, üllatasid, rõõmustasid või valgustasid mind mingil viisil.”

National Geographic avaldab igal aastal palju kauneid fotosid ja fotograafia on väljaande oluline osa alati olnud. Tavaliselt toetavad pildid lugusid või esitatakse neid suurema sarjana. „The Pictures of the Year" ehk maakeeli "Aasta Piltide” puhul peab pilt seisma iseenda eest ilma teda ümbritseva atribuutikata - pilt peab rääkima lugu ka üksi olles. 

Parimad pildid on avaldatud National Geographic veebilehel koos põhjaliku tutvustusega pildi taustal olevast loost. "Need unikaalsed lood valitud piltide taga, sealhulgas mõned videod, annavad väärtusliku ülevaate tehnilistest väljakutsetest ja kunstilistest otsustest, millega fotograafid rinda peavad pistma," kirjutab veebileht Petapixel. 

Paljud parimateks valitud fotod seostuvad looduskaitse ja meie planeedi ning selle elanike heaoluga. Näiteks uudise esipildil on Ami Vitale foto inimese kätest, mis hoiavad ninasarviku loodet - mõjukas foto on seotud looduskaitse ja selle probleemidega. Nimelt on kõik viis ninasarvikute liiki suures väljasuremise ohus ja seda peamiselt inimtegevuse tõttu: elupaikade kadumine, salaküttimine ja ebaseaduslik kaubandus. „National Geographicu uurija Ami Vitale pilt on ikooniline - sinistes kinnastes teadlane hoiab 70-päevast ninasarviku loodet, mis on esimene, mis on sündinud kehavälise viljastamise teel,” kiitis Quarrier ja lisas, et maailmas on alles vaid kaks täiskasvanud põhjapoolset valget ninasarvikut, mõlemad on emased. Rahvusvaheline teadlaste meeskond Kenyas püüab teha kõike, mis on võimalik, et päästa see liik väljasuremisest.

Tema sõnul on parimate piltide oluliseks kriteeriumiks ka see, et need peavad viima inimesed kohtadesse ja olukordadesse, kus nad tavaliselt kunagi ei viibiks. "Maailm ja meie igapäevaelu võivad olla mõnikord üsna stressirohked, ja loodan, et need pildid pakuvad mõnusa pausi.”

Täielik „Aasta Piltide” lugu on saadaval veebis ja National Geographicu detsembrikuu numbris. Vaata pilte ka siit: Pictures of the Year

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee