Uudised

USA autoriõiguste amet seisab kohtus fotograafi poolel

27 august 2022

Andy Warholi originaalpilt lauljast Prince sai üles pildistatud fotograaf Lynn Goldsmithi poolt, mis tõi kaasa kohtuloo autoriõiguste üle.

Kohtulugu Lynn Goldsmithi ja Andy Warholi fondi vahel on edasitagasi põrgatatud alates aastast 2017 ja nüüd tundub sel lõpufaas käes olevat. Nimelt otsustas autoriõiguste amet ja peaprokurör, et maale pildistanud fotograafile jäävad autoriõigused oma fotodele alles. (Lisainfo: Photographer Lynn Goldsmith Wins Appeal Over Warhol Art Copyright Case)

Vaidlus tekkis sellest, et Goldsmithi fotot Warholi maalist ei peetud õiglase kasutuse alla kuuluvaks. Warholi maali õiglast kasutamist laiendaks oluliselt ka värvide kasutamine, kuna värvilisel pildil on hoopis teine tähendus. Lisaks märgitakse, et Warholi ajakirjale antud litsents mõjutab täna originaal kunstnikku, et litsenseerida oma fotot. Dokument on leitav siit: brief.

"Paljudes riikides ei riku autoriõigustega kaitstud teose teatud kasutamine omaniku õigusi. Näiteks USA-s piirab autoriõigusi õiglase kasutamise doktriin, mille kohaselt võib õiglaseks kasutamiseks pidada autoriõigustega kaitstud teoste teatud kasutamist, sh (kuid mitte ainult) kasutamist kritiseerimiseks, kommenteerimiseks, uudiste edastamiseks, õpetamiseks, teadustöödeks või uuringuteks. USA kohtunikud otsustavad nelja teguri järgi, kas õiglase kasutamise kaitse on õigustatud." Loe täpsemalt siit.

Alates esialgsest kohtuloost alates on vaidlus kestnud justnimelt õiglase kasutamise alustest lähtudes. Näiteks Manhattani kohtunik oli Warholi poolel öeldes, et tema transformatiivne töö Princist on muutnud laulja "ikooniliseks, suurem kui elu ise" figuuriks. Kuid kohus arvab hoopis vastupidi olles fotograaf Goldsmithi poolel. "Ilmselt aitab antud kohtulugu ka tulevikus aset leidvaid sarnaseid autoriõiguste vaidlusi," märgib Bloomberg Law.

Andy Warhol suri 1987 aastal ja teda peetakse üheks tuntuimaks transformatiivseks kunstnikuks. Tema töö tekitab palju kõmu peamiselt tema populaarsete maalide representeerimises. Juba tema eluajal tekitas tema töö palju emotsioone viies kunstniku ametlikult vähemalt kolme kohtuloo osaliseks.

Kohus võtab asja uuesti arutlusele 12. oktoobril.

Originaalloo leiad siit.

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee