Uudised

Ukrainlanna Dasha loodab Tallinnas fotograafina tööd leida

17 märts 2022

Dasha elas alles mõni nädal tagasi Ukrainas, Harkovis, täna on ta Eestis koos oma väikese poja ja emaga ning otsib tööd samal alal, kus ta varasemalt töötanud on - fotograafina.

Ta sündis Lõuna-Ukrainas ning abielludes kolis abikaasaga Harkovisse, kus kuni sõja alguseni ka elas. "Töötasin väikeses fotostuudios ja pildistasin nii lapsi, peresid, pulmi kui ka üritusi," sõnas ta. Mingil hetkel tuli tööalasesse pildistamisesse väikene paus, mil ta toimetas IT valdkonnas. "Sealt jätkasin ehete poe mänedžerina, kus pildistasin lisaülesandena ka tooteid." Sõja eest tuli ta pakku koos väikese 8-kuuse poja ja emaga, abikaasa pidi kahjuks Ukrainasse maha jääma.

Tema isiklik lemmik on pulmafotograafia, kuna usub armastusse ja soovib need tunded igavikku talletada. "Ma lihtsalt ei suuda olla ilma pildistamata, pildistasin enda jaoks ka siis, kui IT sektoris tööd tegin - küll tuttavaid, nende sõpru või loodust ja linnavaateid - ma ei suuda ilust mööda minna ilma seda üles jäädvustamata!"

Positiivne inimene, kelle kaamera ees on lihtne olla

Klientide tagasiside on Dasha sõnul olnud positiivne - teda on kirjeldatud kui empaatilist inimest ning fotograafi, kellega on end lihtne vabaks lasta. “Loomulikult pildistan nii, et klient rahule jääks, kuid liigne ületöötlemine, mis "tõe" enda alla matab, pole minu stiil.” Parim foto sünnib siis, kui pildil olev inimene end vabalt tunneb, alles sel hetkel saab tema sõnul pildile püüda tõelise emotsiooni, päris elu. 

Pildistamises on tema sõnul mitmeid reegleid, kui heaks teeb pildi just sellega kaasas käiv emotsioon, isegi kui see on vahel negatiivne. Näiteks tänases sõja olukorras fotoajakirjanike tehtud pildid. 

Alustades elu uuesti nullist on kõigepealt vaja laenuks tehnikat

Hetkel peatub ta väljaspool Tallinna, kuid plaan on aprillis pealinna kolida ning soov on ennekõike just seal ja ümbruses fotograafina tööd leida. “Eks suuremate tööde puhul olen valmis ka teise linna sõitma,” lisas ta. Hetkel on Dasha fototehnika maha jäänud Ukrainasse nii nagu ka kõik muud asjad. “Loodan alguses alustada laenutehnikaga ja hiljem juba oma kaamera ka siin soetada,” sõnas ta.

Hetkeolukord on säärane, et ilmselt jääb fotograaf Eestisse mõneks ajaks paikseks, kuna isegi peale sõja lõppu ei pruugi Ukrainas elu mõnda aega võimalik olla. Vähemalt mitte Harkovis, mis on juba praegu üsna maatasa hävitatud. “Mul on muidki oskusi, kuid loodan leida tööd ennekõike fotograafia valdkonnas, kuna see on minu südameasi ja südameasjaga tegelemine aitab ka emotsionaalselt kiiremini taastuda.”

Vaata, mida Dasha seni teinud on Instagramist.

Kui sa tunned, et saad Dashat aidata tööga või abistada teda fototehnika soetamisel, siis iga abi on väga teretulnud. Võid julgesti võtta otse Dashaga ühendust või kui tunned, et vajaksid suhtlusel abi, siis võta ühendust Heilika Pikkoviga 56912091 või heilika@silmviburlane.ee, kes saab aidata suhtlemisel. Dashaga saab ühendust e-posti aadressil ryzhyk777@gmail.com

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee