Uudised

Tehisintellekt kaevati kunstnike poolt kohtusse nende käekirja kopeerimise tõttu

4 jaanuar 2024

Tehisintellekt Midjourney on kopeerinud mitmete nimekate fotograafide ja kunstnike käekirja ning kolm neist algatasid kohtuloo. 

Kohtuloost paljastub, et kunstnike nimekiri hõlmab tuhandeid kunstnikke. Näiteks on nimekirjas fotograafid Annie Leibowitz, Sebastian Salgado ja Ansel Adams. Andmebaasi andmetel on kohtulooga ühtekokku seotud 16 000 kunstnikku, keda tehisintellekt kopeerinud on. 

Petapixel sirvis läbi nimekirja ja otsis fotograafe, kelle stiili Midjourney tõenäoliselt kopeerida üritas ning leidis 26 nime, kuid ilmselgelt on neid rohkem. "Mario Testino, Annie Leibowitz, Steve McCurry, Gregory Crewdson, Henri Cartier-Bresson, David LaChapelle, Man Ray, Andre Kertesz, Weegee, Vivian Maier, Nan Goldin, Robert Capa, Diane Arbus, Cindy Sherman, Sally Mann, Martin Parr, Wolfgang Tillmans, William Eggleston, Richard Avedon, Sebastian Salgado, Brassai, Dorothea Lange, Helmut Newton, Elliot Erwitt ja Ansel Adams," loetleb veebileht Petapixel leitud fotograafide nimesid.

Mullu oktoobris algatasid Midjourney ja Stable Diffusion’i vastu kohtuasja kunstnikud Sarah Andersen, Kelly McKernan ja Karla Ortiz, kuid California kohtunik lükkas suures osas nende autoriõiguse nõuded tagasi. USA ringkonnakohtu kohtunik ei jätnud aga juhtumit täielikult kõrvale lubades kunstnikel oma väited ümber sõnastada, mida nad on ka teinud.

Petapixel küsis vastulauset ka Midjourney ettevõtte esindajalt, kuid vastust ei saanud.

/Originaallugu ja lisainfo: three artists suing Midjourney and Stable Diffusion

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee