Uudised

Teadlased leidsid mooduse, kuidas objektiivid miniatuurseks muuta

20 juuni 2021

Ottawa ülikooli teadlased on loonud kontseptsiooni, kus objektiivi suurust saab oluliselt vähendada, kui kombineerida see meta-läätse ja ruumiplaadiga.

Viimastel aastakümnetel on teadlased keskendunud sellele, kuidas optikat ja nende sooritust paremaks muuta, kuid uus nanotehnoloogia võimaldas luua meta-läätse, mille suurus on senistest hoopis väiksem. Pole oluline, kui väike on objektiiv, vaid justnimelt ruum optiliste elementide vahel. Seesama ruum loobki kujutise. Uuringus (the research paper’s abstract) presenteeriti ka kontseptsiooni optilisest "ruumiplaadist"  (“spaceplate”). Säärane optika loob tulevastele kaameratele uued võimalused ja turule saavad tulla superõhukesed monoliitsed kaamerad.

Intervjuus selgitas dr Reshef seda nii, et kui valgus ringi liigub, hajub see loomulikul teel ning iga optiline toode toetub sellele protsessile, et üldse toimida. Näitena tõi ta suure vahemiku kaamera pildiotsija ja teleskoobi või kaamera objektiivi läätsde vahel - mõlemi puhul liigub valgus kogu vahemiku ulatuses ja hajub siis, selleks on aga vaja palju ruumi ning seetõttu on objektiivid suured. Need muutuvad aga oluliselt pisemaks, kui kasutada "ruumiplaati", mis võimaldab samas koguses valguse hajumist ning surub selle kokku objektiivi ühte ossa. Dr Reshef arvab, et selle avastuse tagajärjel võib miniatuurseks muuta ükskõik, kui suure optilise seadme, mis varasemalt oleks tundunud täiesti võimatu. "Üllatav on see, et objektiivid on maailmas olemas olnud tuhande aasta jagu ja viimased 400 aastat oleme neid läbi ja lõhki tundnud, kuid siiski avastasime alles nüüd midagi nii fundamentaalset," sõnas Reshef.

Ruumiplaat ühes meta-objektiiviga on avastus, mis võib elimineerida seni turul olnud objektiivid täielikult.

Täielik uuring on leitav siit (here).

 

Allikas: Petapixel

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee