Uudised

Tallinnas avab uksed rahvusvahelise tuntusega fotomuuseum

28 märts 2019

Soome Markkinointi & Mainonta veebileht teatas täna, 28. märtsil, et Rootsi tuntud fotomuuseum Fotografiska avab käesoleval suvel uksed Tallinnas, Telliskivi loomelinnakus.

"Eestis on parasjagu käimas Tallinn Music Week ja samal ajal muusika ja konverentside vahele ilmus äkkuudis Stockholmi fotomuuseumi laienemisest Tallinna," kirjutab Markkinointi & Mainonta veebileht marmai.fi. Rootsi ajaleht Dagens Industri teavitas avalikkust samuti täna ja Tallinnas on plaan seda avalikult teada anda homme.

”Meil on õnnestunud uudist päris pikalt salajas hoida, kuid nüüd on kõik valmis, et seda avalikult kuulutada,” ütles muuseumi looja Jan Broman rootsi ajalehele Dagens Industri. 

Fotografiska on fotomuuseumite seas rahuvsvahelise tuntusega. Rääkides laienemisest, on Fotografiska eelnevalt teada andnud, et plaanib avada muuseumi Londonis ja New Yorgis, Tallinnasse rahvusvahelise tuntusega muuseumi avamine tuli marmai.fi sõnul täieliku üllatusena. 

Eestis avatav muuseum saab olema selgelt väiksem kui massiivne Stockholmi oma, siiski on mõlemil muuseumil kontseptsioon sama. Telliskivi loomelinnakusse tulevas muuseumis saab lisaks näitustele olema ka restoran ja muuseumipood nii nagu Rootsiski. Eestis asuv muuseum toimib frantsiisiettevõttena, New Yorki avatav muuseum kuulub aga Fotografiskale.

Jan Broman avas Stockholmis esimese muuseumi koos oma venna Periga aastal 2010 ja neil on senini 34 protsendiline osalus Fotografiska Holding ettevõttest. Fotomuuseum on tõusnud Stockholmis linna populaarseimate hulka. Rahvusvaheline laienemine on vendadel pikalt peas keerelnud ja seetõttu sai 2013 aastal loodud eraldi ettevõte Fotografiska International. 

New Yorkis avavad Jan ja Per Broman Fotografiska muuseumi Park avenüül septembris. Londoni projekt on ajalehe Dagens Industri sõnul veel lahtine ja avamine võib toimuda alles aasta pärast. 

Tallinnas avab Fotografiska fotomuuseum publikule uksed juba 19. juunil.

Originaaluudise leiad siit. Fotografiska muuseumi kodulehe leiad siit.​

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee