Uudised

Tallinn elab – pilguheit pealinna tänavatele

13 juuni 2017

15. juunil 2017 kell 17.00 avatakse Tallinnas Fotomuuseumis Kristian Saksa teine isikunäitus „Tallinn elab – pilguheit pealinna tänavatele“. Näitus on keskendunud Tallinna tänavate olustikule ja ka vähem külastatavatele kohtadele. Näitust saab külastada selle aasta 16. juulini.

Algselt oli autori jaoks tänavafoto juurde jõudmine osa plaanist seista silmitsi oma hirmudega. Nüüd on see leidnud kindla koha tema fotograafilistes ettevõtmistes ja laienenud erinevatesse Euroopa linnadesse.

Oma näituse kohta on autor öelnud järgmist:

„Esimesed sammud olid arglikud ja teleobjektiiviga hiilides, kuid päevast-päeva ringi käies hakkas pelgamist tasapisi asendama põnevus ja õhin. Õigepea liikusin üha laiema vaatenurga suunas ja lõpuks jäi kaamera ette pidama lainurkobjektiiv. Julgust lisab muidugi ka see, et vana filmikaameraga pildistajale ei pöörata tänaval eriti tähelepanu. Kui pööratakse, siis on see ajendatud pigem huvist kaamera enda ja filmifotograafia vastu.

Nendest uitamistest selgus ka üks tõsiasi – ma ei tundnud oma kodulinna sugugi nii hästi kui ma enne arvasin. Siiani leian ma erinevaid põnevaid nurgataguseid ja sisehoove, millest võibolla kõik polegi teab kui fotogeenilised, kuid avastamisrõõmu pakuvad sellegi poolest.

Nendest käikudest on lõpuks kogunenud nii palju pildimaterjali, et tundsin endas valmidust välja valitud negatiivide suurendamiseks ja näituse korraldamiseks. Kuna ma olin valgustundlikuks materjaliks juba filmi valinud, siis tundus selle loomuliku jätkuna suurendada tööd vedelemulsiooniga kaetud akvarellpaberile. Ideena oli vedelemulsioon mulle ammu juba meeldinud ja ootas lihtsalt sobivat materjali, mida Tallinna tänavafotod ka pakkusid.“

Tööde lõpliku vormistuse lahenduse idee töötas välja Andres Toodo ja selle teostas laia puitraami ning muuseumiklaasi näol firma DieselArts.

Näitus jääb avatuks 16. juulini ja edasi liigub sealt näitus Pärnu Kontserdimajja. Fotomuuseum asub Tallinnas, Raekoja 4/6 Raekoja taga ja on avatud kolmapäevast esmaspäevani 10.00–18.00.