STODOM muutis Eesti fotograafiat
12 oktoober 2018
Fotomuuseumisse tuleb mahukas aastanäitus „STODOM. Tähekombinatsioon, mis muutis Eesti fotograafiat“. STODOM on fotograafide rühmitus, kes viis eesti fotokunsti kohaliku ja välismaa publikuni.
“Tänaseks on säilinud mitmekesine arhiiv eesti kunstis mastaapset rolli mänginud ja 1990. aastate fotokunstile teed rajanud rühmituse loomingust ja materjalidest, mida saab Fotomuuseumis lähemalt vaadata,” kirjutab ajakiri Positiiv näituse kohta.
STODOM sai alguse 1964. aastal, kui grupp ärksaid fotograafe end riiklikest fotoklubidest eraldas. Tollases Nõukogude Liidus lõid esimese loomingulise koosluse Kalju Suur, Peeter Tooming, Andrei Dobrovolski, Tatjana (Dobrovolskaja) Putnik, Rein Maran ja Boris Mäemets, hiljem ka Peep Puks ja Tõnu Tormis.
Näituse kuraatori Tanel Verki sõnul on näitusel üleval kõigi kaheksa autori tööd, mis jäävad peamiselt ajavahemikku 1965-1985.
STODOM oli rühmitus, kes tutvustas enda loomingu kõrval ka autoreid mujalt maailmast, vahendas näituseid, korraldas teledebatte, avaldas artikleid meedias ning andis välja fotoraamatu “Läbi linna” (1967).
1966 aastal toimunud näitusega „Maal. Graafika. Foto." viidi Eestis esmakordselt fotokunst maali ja graafikaga samale tasemele. Fotogrupi esimene fotode näitusmüük Eestis toimus detsembris 1972. Samuti mitmed fotonäitused Eestis, Nõukogude liidus ja läänemaailmas. Viimane retrospektiivne näitus toimus Fotomuuseumis 1994ndal aastal. 1997ndal aastal suri üks grupeeringu eestvedajatest grupi tegevus seiskus.
Vähetuntud fakt on, et STODOM kujundas Kiek in de Kökist fototorni, rajades sinna oma fotosalongi, mis oli aastatel 1970-1990 olulisim fotokeskus.
Näitus avatakse tuleval neljapäeval, 18. oktoobril kell 18.00 ja see jääb avatuks kuni oktoobrini 2020. Fotomuuseum on avatud kolmapäevast esmaspäevani kell 10.30-18.00.
Enriika Vunk
uudised@eestifoto.ee