Uudised

Soome Aasta Fotoajakirjanik on Touko Hujanen

22 märts 2019

Märtsis avaldas Soome fotoajakirjanike ühendus parimad pressifotod, kus pressifotograaf Hujanen noppis lisaks Aasta Fotoajakirjaniku preemiale ka parima portreefoto- ja reportaaži tiitli.

“Fotograafid ei saa enam teha kauneid ja erilisi pilte - kogu maailm on neid juba täis,” kajastab aasta fotoajakirjaniku Touko Hujaneni sõnu Soome uudisteportaal yle.fi. Telefoniintervjuus Yle-le rõõmustab Hujanen, et fotost on saanud tänapäeva “lingua franca” ehk üldkeel, mida mõistavad kõik olenemata oma emakeelest. Hujaneni sõnul peavad fotograafid siiski muutuma, et tänapäeva piltide virrvarris esile tõusta, kuna pildistavad tänapäeval peaaegu kõik. “Me peame keskenduma pisidetailidele ja intiimsusele, võttekohale - see on tänapäeva fotograafi töö,” lisab ta.

Hujanen on spetsialiseerunud fotoreportaažidele ja on muuhulgas tööd teinud ka lehele New York Times. Tema võiduseeria nimega “Metsapere” näitab fotograafi mõttemaailma. Piltidel on ühe Põhja-Karjala perekonna looduskeskne elu, kel on plaanis luua maailma üks eriline iseseisev kolledž. “Maria Dorffin ja Lasse Nordlund tahavad kolledžis tutvustada elu põhiväärtusi, näiteks, kust tuleb meie toit või majad,” edastab yle.fi fotograafi sõnu. Hujaneni arvates on tema seeria väike provokatsioon tänapäeva ühiskonnale. 

Žürii sõnul on võitjal väga tugev isiklik käekiri ja fotodesarjad on rahvusvahelise tasemega. “Hujanen laseb piltidel enda eest rääkida ja tema pildiallkirjad võimendavad fotolugu veelgi, ta ei ole lihtsalt fotograaf - ta on lugudevestja, kes oskab vaatajat üllatada,” kiitis žürii.

Pressifotode võistlus oli varasemalt tuntud Aasta ajalehefotode võislusena ja see on toimunud juba aastast 1962. Parimad pildid ja videod valitakse välja mitmes erinevas kategoorias ja võitjad saavad auhinnaks rahalise preemia. Käesoleval aastal osales võistluses 101 fotograafi 2043 pildiga.

Soome parimaid pressifotosid näed Kuvajournalismi 2018 lehelt. Hujaneni töödega saad tutvuda tema kodulehel www.toukohujanen.com.

 

Võitjad:

Aasta pressifotograaf 2018 TOUKO HUJANEN

Aasta ajalehefoto 2018 JOONAS BRANDT

Reportaaž 2018 TOUKO HUJANEN

Pildiline essee 2018 MIKKO SUUTARINEN

Uudisfoto 2018 ANTTI YRJÖNEN

Portreefoto 2018 TOUKO HUJANEN

Spordifoto 2018 RIO GANDARA

Uus pressifotograaf 2018 JOONAS VOHLAKARI

Video 2018 JANNE JÄRVINEN

Rahva lemmik 2018 MEERI KOUTANIEMI

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee