Uudised

Solovjova teeb tiiru ümber päikese

17 detsember 2021

Fotomuuseum tutvustab Jekaterina Solovjova näitust, mis räägib põneva loo Tallinnast pärit punkpreestrist Arkadist, keda vene fotograaf oma kaameraga Kolodozero külas ligi kümne aasta jooksul jälgis ja seda kuni preestri traagilise surmani.

“Arkadi ja ta sõprade soov oli Kolodzerosse kolides muuta külaelu, sellele uus elu sisse puhuda, kuid maailmaparandamine ei käi kunagi lihtsalt," sõnas näituse kuraator Annika Haas. Tema sõnul näitab fotolugu, kuidas Venemaa põhjapoolse sisemaa ükskõiksus osutus tugevamaks kui uustulnuka püüdlused. Vaatamata tohutule hulgale preestri maja külastanud sõpradele kogu riigist ja välismaalt, oli Arkadi oma püüdlustega üksi. "Kohalikud küll armastasid teda, palusid ja said abi, kuid kirikusse jõudsid harva," lisas Haas.

Preester Arkadi Šlõkov elas Eestis kuni 1991. aastani ja kollektsioonis on ka unikaalsed fotod üleminekuaja Eesti meeleoludest. Ta tundis Eesti punkmuusikuid, süvenes pungi filosoofiasse, säilitas selle hoiaku – seetõttu hakatigi teda usumehena pidama punkpreestriks. Moskva vaimuliku seminari lõpetas ta aastal 2005. Kolodzero küla, mis asub Arhangelski oblasti ja Karjala piiril Venemaal, avastas ta sõpradega ringi uidates ja elu mõtet otsides. Nii koguti 2000. aastal raha ja hakati 1977ndal maha põlenud Kolodzero vana kiriku asemele ehitama uut, kuhu punkar Šlõkov ka vaimulikuks asus. Arkadi Šlõkov (1973–2018) suri ootamatult 45-aastasena. 

Fotod on pildistatud aastatel 2009-2018 analoogkaameraga must-valgele negatiivfilmile ja pimikus käsitsi hõbeželatiinmeetodil valminud. Fotomuuseumi dokumentaalfoto aasta näituse “Tiir ümber päikese. Kolodozera” ootab külastajaid kuni 26. juunini 2022.

Dokumentaalfotograaf Jekaterina Solovjova (s 1977) on sündinud Moskvas, lõpetanud seal ülikooli ajakirjanduse erialal, elab ja töötab alates 2006. aastast Saksamaal Hamburgis. Tema looming keskendub peamiselt endises Nõukogude Liidus elava maarahva elule, religioossete traditsioonide ja tavadega seotud inimestele. Solovjovalt on ilmunud kaks dokumentaalset fotoraamatut, neist “Tiir ümber päikese. Kolodozero” (2018) kuulub samanimelise näituse juurde. Tal on toimunud isikunäitused Saksamaal, Venemaal, Itaalias, ta on osalenud paljudel rahvusvahelistel grupinäitustel. Oma projektidega on kunstnik pälvinud mitmeid rahvusvahelisi auhindu.Fotograafi koduleht: ekaterinasolovieva.com /Allikas: Fotomuuseum/

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee