Uudised

Selgus, et suurima fotokonkursi võidupilt oli lavastatud

27 oktoober 2023

Petapixel vahendab, et fotograaf, kes võitis ühe maailma suurima, CEWE fotokonkursi, saades preemiaks 25 000 dollarit, osales konkursil lavastatud fotoga. 

Käesoleva aasta võidupilt teemal "Meie maailm on kaunis" oli tehtud Indoneesia fotograaf Dikye Ariani poolt ja jutustas loo traditsioonilisest Indoneesia kohvikust Warung Kopi, kus seltskond laua taga mängib entusiastlikult kaarte. "Kohviku omanik, ainus naine, võõrustab külamehi peale rasket tööpäeva riisipõldudel," tutvustab CEWE parima foto lugu oma pressiteates (press release). Võidufotole oli omastatud kiitus just võimsa soorituse eest otse päriselust.

Tegelikkuses aga on see dokumentaalseks pildiks tituleeritud foto loodud kunstlikult. Kogu seeria on pildistatud kontseptuaalsel fotosessioonil stuudios, et tähistada Fujifilm X-T5 kaamera lansseerimist 20. novembril 2022 Indoneerias Bogoris. Stuudio omanik Budi oli väga üllatunud, et lavastatud foto võitis nii suure fotokonkursi. "Kogu kontsept oli minu poolt loodud turunduslikel eesmärkidel ja tegin koostööd kaamera edasimüüjate ning Fujifilmiga," märkis ta veebilehele Petapixel. Lavastatud oli kogu setup, valgustus, kostüümid ja isegi osalejad olid hoolikalt valitud. Naine fotol ei ole kohviku omanik, vaid ühe stuudios töötava persooni ema. Võidupildi pildistanud fotograaf oli lihtsalt üks paljudest, kes antud töötoas osales. Samast stseenist pani fotod avalikult üles ka teine fotograaf, märkides juurde teksti "otse kaamerast". 

CEWE Photo Awards kodulehel on reeglites kirjas, et "motiiv ja pildi sisu peab olema muutmatu ja realistlik". Hetkel pole veel kindel, kas Ariani murdis otseselt reegleid, kuid pilt on siiski esitletud valel kujul. Pildile oli esitatud ka süüdistusi, et selle on hoopistükkis loonud tehisintellekt ja seda just foto korraliku valgustuse tõttu. "Üks Indoneesia fotograaf märkis, et sarnased kohvikud on Indoneesias küll olemas, kuid seal mängivad kaarte tavaliselt mehed ja valgusolud on tõeliselt kehvad," vahendab Petapixel. 

CEWE Photo Awards on suur konkurss, mille parimaid kajastas nii Petapixel, DPreview, Guardian kui ka National Geographic.

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee