Uudised

Selfidega seotud surmad on täna rahvatervise probleem

28 november 2023

Aasta aastal kasvab ekstreemtingimustes üles võetud selfide ehk isepiltide tagajärjel johtunud surmade arv. Vaevalt kümnendi jooksul on maailmas olnud üle 300 surmajuhtumi, mis tähendab, et tegu on juba tervisekriisiga, mis vajab kiireid lahendusi.

New South Wales ülikooli analüütikud võtsid läbi sajad isepiltidega seotud surmajuhtumid ja nende raportid koos meditsiinilise läbivaatuse failidega - ühiseid silmatorkavaid jooni on mitmeid. Surmajuhtumite esikoht kuulus kaunite vaadetega mägedele ja mereäärsetele kaljudele, seal osutusid kukkumised katastroofiliseks. Teisele kohale jäid kosed ja jõed ehk piltlikult öeldes veed, mis kiirelt liiguvad - kümned inimesed uppusid selfide tegemise ajal.

Niisamuti oli näha sarnaseid demograafilisi mustreid. "Kuna prefrontaalse ajukoore areng ikka veel edeneb, kalduvad teismelised ja 20-aastased inimesed tegema impulsiivseid valikuid, eelistades kohest rahuldust püsivale turvalisusele," vahendab veebileht Fstoppers ja lisab, et enamik ohvritest olid alla 30 aasta vanused. Sageli eirati hea pildi saamise nimel ka piirdeid ja tõkkeid, mis sai samuti saatuslikuks.

Aruandes on välja toodud, et turismiobjektid ja sotsiaalmeedia platvormid peaksid rakendama rohkem kaitsemeetmeid: hoiatussildid ja otsesuhtlus on siinkohal märksõnadeks. 

"Isegi kindlad piirid võivad osutuda ebatõhusaks põnevust otsivate kasutajate jaoks, kes püüavad iga hinna eest piire nihutavaid selfisid jäädvustada, et kaaslastele ja võõrastele sotsiaalmeedias muljet avaldada," kirjutab Fstoppers. Selfi-maania on kestnud aastaid ja ei näita senini veel mitte mingisuguseid jahtumise märke. Uus maailm vajab uut lähenemist, lisaks erinevatele ohusiltidele on vaja ka nooremale generatsioonile suunatud õpetusi/koolitusi, mida saab sihtgrupini jõudmiseks edastada läbi erinevate äppide.

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee