Uudised

Selfide ajalugu piltides - kuulsused, poliitikud, suunamudijad ja astronaudid

31 oktoober 2021

The Guardian jagab artiklis lühikest ülevaadet selfiedest ehk eestikeeli enekatest.

Indoneesias Sulawesi saarel õnnestus hari-makaakil loodusfotograaf David Slateri kaameraga selfie teha 2011ndal aastal. Järgnevatel aastatel sai sellest pildist üks kuulsamaid ja vaidlusi tekitavamaid selfisid (vt selfie) maailmas. Guardian vaatab tagasi ajaloo kuulsaimatele selfiedele – hulljulgete, kuulsuste, poliitikute ja astronautide poolt.

Paris Hiltoni portree iseendast ja laulja Britney Spearsist on tehtud juba 2006ndal aastal ja Hilton peab end omaalgatuslikult selfie leiutajaks. Maailma ajaloo arhiivist aga selgub, et esimese portree iseendast on teinud hoopiski Philadelphia fotograaf Robert Cornelius aastal 1839.

Allpool lingitud originaal artiklist näed ka kurikuulsat Barack Obama ja Joe Bideni enekat, Nasa roboti selfiet Marsil, Moskva ühe kõrgeima torni otsas tehtud eluohtlikku eneseportreed (2013) ja muidki. Umbes 2013ndal aastal saigi trendiks erinevate suunamudijate ja blogijate poolt tehtud eluohtlikud eneseportreed, millega püüti lihtsalt avalikkuse tähelepanu ehk virtuaalseid "meeldimisi" - see trend on toonud sadu surmasid.

Vaata pilte ja loe pildiallkirju siit.

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee