Uudised

Säravad palad 1960.-1980. aastate Tartu fotograafiast

2 jaanuar 2018

Veel kuni 20. jaanuarini on võimalus külastada Tartu Kõrgema Kunstikooli galeriis Noorus näitust “50 aastat hiljem: Tartu fotograafia 1960.-1980. aastatel." Tegu on seekord suure ülevaatenäitusega, mille tööde teemad keerlevad kolme keskse mõiste ümber – “fotograafia”, “ajalugu” ja “Tartu”. Eksponeeritavad fotod pärinevad autoritelt endilt ja ERM-i hiiglaslikust fotokogust.

Tartu on tuntud oma tugeva fotograafide koolkonna poolest juba vähemalt 1960. aastatest. 1928.a. asutatud Tartu Raadio-Fotoklubi sai taas uue hoo sisse 1960. aastatel koos kultuurielu hoogustumisega. Fotograafias moderniseerus pildikultuur ja fotokeel. Pilte hakati tegema ootamatute nurkade alt, teoste tonaalsus muutus tihti äärmuslikuks, samuti hakati kasutama fotograafikale tunnuslikke eritehnikaid nagu pseudosolarisatsioon, isoheelia, ülikontrast jpm. “Toorest” fotokujutist monteeriti uuteks sünteetilisteks tervikuteks kokku koos muude piltide, aga ka tekstide, nootide ning joonistustega. Kõigi niisuguste võtete üldisemaks sihiks oli kummastuse ja võõristustunde tekitamine, mis pidi fotograafiale andma kunsti ja fotodele teose staatuse. Samavõrd olulise koha leiab näitusel endale ka 70ndate Tartu foto lakoonilisus, mis rajas pinnase ka fotožurnalistika ning dokumentalistika arengule. Tähelepanu saavad nii ajaloolised suursündmused – nt esimese fotogalerii Illegaard asutamine, fotograafiaalase hariduse areng – kui ka tuntud fotograafide märgilised fotod, esindatud muuhulgas Rein Nigol,Valeri Parhomenko, Malev Toom, Ain Protsini ja paljude teiste tööd.

Väljapaneku koostasid Peeter Linnap, Vallo Kalamees ja Toomas Kalve, näituse teostus ja kujundus Vallo Kalamehelt, eksponaatide teostus Toomas Kalvelt.

Näitusega kaasnevad kohtumised esinevate fotograafidega, nii et hoidke reklaamil silm peal!

 

Väljapanek „50 aastat tagasi. Tartu fotograafia 1960-1980. aastatel“ on avatud 20. jaanuarini 2018.

 

Lisainfot leiad siit.

TKK galerii Noorus

Riia 11, Tartu

T-L kella 11-18

www.artcol.ee

Näituste külastamine on tasuta

 

Foto: Malev Toom. Juri Lotman 1988