Uudised

Rahandustegelane kaotas peale süvavõltsingutega kohtumist ligi 24 miljonit

6 veebruar 2024

Hongkongis asuv finantstöötaja langes pettuse ohvriks tehes peale virtuaalset kohtumist süvavõltsingutega erinevatele kontodele ülekanded summas 23,5 miljonit eurot ehk 200 miljonit Hongkongi dollarit. 

"Töötaja jättis oma esialgsed kahtlused kõrvale pärast seda, kui koosolekul viibinud inimesed nägid välja ja kõlasid täpselt nagu tema kolleegid," vahendab veebileht Petapixel. Petturitel pidi järelikult olema juurdepääs fotodele, videotele ja helile inimestest, kellena nad esinesid.

Deepfake ehk süvavõltsing on tehisintellektil abil loodud võltssisu, mis kopeerib tõelise inimese välimust ja häält. Nii osales finantstöötaja videokõnes Ühendkuningriigi filiaali finantsjuhi ja teiste töötajatega, kuid nad kõik olid tegelikult võltsingud. Alguses üritati raha kätte saada meili teel ja see ei õnnestunud. Peale virtuaalset kohtumist läks töötaja õnge ja täitis etteantud ülesande teha 15 erinevat ülekannet viiele erinevale pangakontole eelpoolmainitud kogusummas. Ohver sai pettusele jälile alles nädal hiljem kui hakkas tehinguid üle vaatama.

Kuritegude arv, mis sooritatakse tehisintellekti abil, on viimasel ajal hoogsalt kasvanud. Ahistamiseks ja väljapressimiseks kasutatakse ka võltsitud seksuaalseid fotosid ja videosid.

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee