Uudised

Pildipangad viskavad AI loodud pildid oma valikust välja

24 september 2022

Suurimad pildipangad nagu Getty Images ja Shutterstock on otsustanud, et nad enam ei võta oma valikusse fotosid, mille on loonud tehisintellekt.

Getty Imagesi tegevjuht Craig Petersi sõnul ajendas neid tegutsema tehisintellekti kujutisi ümbritsev õiguslik ebakindlus. "Nende fotode autoriõigused ja õiguslikud alused on tõeline murekoht just kujutiste, kujutiste metaandmete ja kujutistes sisalduvate isikutega," sõnas Peters.

Hetkel pildipangas olevad AI pildigeneraatorite nagu Stable Diffusion, DALL-E ja Midjourney fotod visatakse saidilt lihtsalt öeldes välja. Ja seda justnimelt fotode autoriõiguste ja muude õigustega seotud probleemide tõttu. Kuna tehisintellektid on koolitatud miljonite internetist leiduvate fotode abil, saavad nood luua omapoolse versiooni ka konkreetset fotograafi nime järgides. Näiteks on originaalloos (link loo all) tehisintellekti foto apokalüptilisest festivalist, mis on järginud maailmatuntud fotograafi Ansel Adamsi käekirja. Ja siit tekib ka küsimus, kas esialgsele autorile peaks selle kuidagi kompenseerima?

Need, pildipankades plaanitavad muutused, ei mõjuta aga kuidagi 3D või muid digitaalselt (näiteks Photoshopi, Illustratori vms) abil töödeldud pilte.

Kusjuures alles poolteist nädalat tagasi ilmus Petapixeli uudis, kuidas pildipankades on müügis tuhandeid AI loodud fotosid (lugu: thousands of AI-generated images). Ja nüüd teatab Shutterstock, et hakkab neid eemaldama. Kui nädal tagasi võis pildipangas otsinguga "Midjourney" leida paljutki, siis nüüd ei leia selle otsinguga enam midagi.

AI abil piltide loojate sõnul on aga tehnoloogia täiesti legaalne ja probleem on hoopis selles, et seadused pole ajaga veel lihtsalt kaasa tulnud.

Originaalloo leiad siit.

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee