Uudised

Pagulased on inimesed

13 september 2018

Vantaa kunstimuuseumis Artsi on augusti lõpust üleval väljapanek, mis näitab suhtumist erineva rassilise või kultuurilise taustaga inimestesse ja vastandina tundeid, mis see võõramaalastes tekitab. Ühe eksponaadina on üleval Eesti ja Soome vahel töötava iraanlase Bita Razavi fotodeseeria “Pildid meie tulevikust, pildid meie minevikust”. 

“Tulevikupildid näitavad, millised teod või välised tegurid panevad mind olukorda, kus kõrvaltvaataja näeb mind kategoorias “võõras”,” ütles Razavi. Fotodeseeria idee sündis hetkel, kus Bita Razavist möödunud juhuslik Tartu noor mees nimetas teda “pildiks Eesti tulevikust”, samal ajal kui Eesti oli sunnitud vastu võtma 500 Süüria pagulast. 

Fotodel minevikust leiab endistes Nõukogude Liidu riikides hüljatud maju. Teise maailmasõja ajal ja peale seda põgenesid rõhumise ja genotsiidi eest miljonid, jättes maha oma kodud. “Kuidas Euroopa riigid on unustanud, et paljud nendegi kodanikud olid kunagi pagulased?” küsib Razavi.

Bita Razavi fotodeseeria (2016-2018) avastab Ida-Euroopa kasvavat ksenofoobiat ehk hirmu või viha kõige võõrapärase või võõramaise vastu, mis algas uue pagulaste lainega 2015ndal aastal. Väljapanek tõestab, et inimeste vaenulik suhtumine võõramaalastesse on riigiti seotud meie rahvuslikke traumade- ja ajaloolise taustaga.

Bita Razavi on pärit Teheranist. Ta töötab Helsingis ja Tartu külje all Metsakivi külas. Razavi on kaitsnud bakalaureuse kraadi Teherani kunstimuuseumis ja magistri Soome Kunstiakadeemias.

Näitusel osalevad mitmed noored kunstnikud ja see on pühendatud Soome 101 aastapäevale. Väljapanek on avatud kuni 13.jaanuarini 2019. Vantaa kunstimuuseum Artsi on Helsingist vaid 12-minutilise linnarongisõidu kaugusel ja see asub kohe Myyrmäki rongipeatuse kõrval. Muuseumisse sissepääs on alati tasuta.

 

Bita Razaviga saad lähemalt tutvuda siit: https://bitarazavi.com

 

Enriika Vunk