Uudised

Objektiivi abil saab luua Kuule tee ja maandumisala

15 oktoober 2023

Teadlased on möödunud nädalal ilmunud uuringuga avastanud, kuidas saaks kuutolmu hiiglasliku objektiivi abil sulatada, et luua kindlaid trajektoore ja maandumisalasid.

Katsetused tehti peeneteralise materjaliga "EAC-1A", mille Euroopa Kosmoseagentuur töötas välja kuu pinnase asendajana. Kasutati 1,96 tolli ehk 50mm läbimõõduga laserkiirt, et soojendada tolm umbkaudselt 2912 kraadini Fahrenheiti ehk 1600 kraadi Celsiuse järgi ja sulatada. Selleks tuleb aga maa pealt umbes 2,37 m2 objektiiv kuule transportida, mis toimiks seal laseri asemel päikese kontsentraatorina. Ideaalis võiks objektiiv olla polümeerfooliumist, et seda transportimise tarbeks kokku saaks rullida.

Kellele neid teid kuule vaja on? The Guardiani andmetel võib tolm Kuul muuta uuringute läbiviimise keeruliseks ja on raske väljakutse kosmoseagentuuridele, kes loodavad laagri püsti panna. Tolm õõnestab kosmoseülikondi, ummistab masinaid, muudab liikumise raskeks. Ehitusmaterjalide kuule transportimine läheks samuti kulukaks, mistõttu on nõue ebatraditsiooniliste lahenduste, näiteks hiiglasliku objektiivi kasutamise järele. "Peate kasutama seda, mis seal on, ja see on lihtsalt lahtine tolm," vahendab veebileht Petapixel. 

Säärast meetodit kasutades poleks teede tegemine kiire, näiteks 10x10m maandumiskoha loomiseks kuluks umbes 100 päeva. Lisaks oleks seesama kuutolm ikkagi ka objektiivi enda jaoks probleemiks ning see lakkaks varem või hiljem töötamast. Seda probleemi võiks leevendada vibreeriv lääts. 

Kui tundub põnev, siis uuringu leiad siit: Scientific Reports 

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee