Uudised

Modellina alustanud 81 aastane prantslanna tuleb Tallinna näitust avama

17 november 2022

Alates neljapäevast saab Tallinnas näha moemaailma ikoonilise fotograafi Sarah Mooni fotonäitust, mida ta tuleb Tallinna ise avama.

"Elav legend moemaailmas, 81 aastane prantslanna, alustas haute couture modellina ning mõistis kiirelt, et tema õige koht on teisel pool kaamerat," tutvustab Fotografiska näituse At the still point loojat ja lisab, et täna peetakse Mooni üheks moeajaloo võtmefiguuriks. Lisaks fotograafi karjäärile on Moon välja andnud mitu raamatut ja lavastanud filme.

Sarah Moon on teinud koostööd kõrgmoe brändidega, kõrgest vanusest hoolimata on fotograafil koostööprojektid Diori, Louis Vuittoni ja teiste tuntud nimedega. Fotografiska tutvustab Mooni fotosid justkui need oleks hägused muinasjutud, kus vorm, tonaalsus ning ilu on segatud peensusteni improvisatsioonilise ja peaaegu delikaatse intensiivsusega. Pildid, mis murravad moefotograafia traditsionaalseid raame, kõiguvad nähtava ja nähtamatu, reaalsuse ning väljamõeldise vahel, kutsudes esile kummituslikke unenäolisi versioone reaalsusest. Juhuslikud teemad võimaldavad vaatajal näha maailma uues, erakordses valguses – need on fotod, kus veider ja ebatavaline seisab vastamisi tavalise reaalsusega. 

Sarah Moon on sündinud 1941 aastal Prantsusmaal ja on üks väheseid elavaid legende. Oma modellikarjääri alustas ta 1960ndatel. Alates 1968 on ta töötanud moefotograafi ja filmitegijana. Tema töid on avaldatud ajakirjad VogueElleHarper’s BazaarMarie-Claire ja teisedki. Tal on ka mitu välja antud raamatuid nagu näiteks Little Red Riding HoodVrais SemblantsPhotopocheThe Red ThreadCoincidences1,2,3,4,5  ja PasséPrésent. Lisaks on Moon lavastanud mitmeid filme, nende seas nii lühi-kui dokumentaalfilmid. Dokumentaalfilme on Moon teinud nii fotograafidest kui fotograafiast.

Rahvusvaheline fotograafia keskus on teda tunnustanud lõpmatuse-preemiaga aastal 1985 ja ta on saanud Grand Prix'i National de la Photographie konkursil 1995 aastal Prantsusmaal.

/Lisainfo Fotografiska kodulehel./

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee