Uudised

Mobiiltelefonid tapsid fotograafia

22 august 2018

BBC avaldas oma veebilehel uudise, kus tuntud Saksa filmirežissöör ja fotograaf Wim Wenders ütleb, et fotograafia on surnud ja süüdi on selles mobiiltelefonid.

“Ma tõesti usun, et igaüks on fotograaf, me kõik teeme miljoneid pilte, mistõttu võib öelda, et fotograafia on elusam kui kunagi varem ja samas ka surnum kui iial enne,” sõnas Wenders.

Wenders on ise suur polaroidide fänn. Oma polaroid fotode näitusel arutleb ta ausalt ja otsekoheselt mobiilliga pildistamise üle. Peamine, miks ta mobiilipilte ei armasta on see, et keegi ei näe ega vaata neid, isegi mitte autorid ise. Neid pilte ka ei ilmutata. Lisaks pole Wendersi arvates telefonifotod loomingulised, vaid hoopiski erinevate filtrite ja ületuunimisega rikutud. “Oma kogemusest võin öelda, et mida vähem sul on, seda loomingulisem sa oled!” sõnas Wenders.

Wendersi sõnul teeb temagi endast pilte ehk selfiesi, kuid peeglisse vaatamine polevat fotograafia. Fotograafia on loodud selleks, et olla tõesem kui maal, näidata päriselu. 

Mobiiliga pildistamine oleks justkui mingit sorti fotograafia, kuid samas ka üldse mitte. “See pildistamisestiil vajab eraldi terminit, kui kellelgi on seda mulle pakkuda, siis andku palun teada!”

Trystan Young’i video Wim Wendersi väljaütlemisest leiad siit: https://www.bbc.com/news/av/entertainment-arts-45011397/renowned-film-director-wim-wenders-hits-out-at-phone-photography

 

Enriika Vunk

Foto: Wim Wenders, Wikipedia