Uudised

Mine vaata, mis David Lynch teeb

15 veebruar 2023

Veel kuni veebruari lõpuni saab Helsingi sadama terminalis näha David Lynchi fotonäitust, keda tuntakse peamiselt tema legendaarse sarja Twin Peaks või filmi Mulholland Drive filmirežissöörina.

“Ideed on nagu kalad. Kui tahad püüda väikest kala, võid püsida tasases vees. Kui tahad aga kätte saada suure, pead minema sügavale. Sügaval tumedas vees on kalad võimsamad ja puhtamad. Nad on abstraktsed ja tohutud. Ja nad on väga kaunid.” kirjeldab David Lynchi oma loomingulist teekonda. Tema fotosid peab pigem füüsiliselt tunnetama, kui mõistma. Ja näituse fotod tekitavad ilmselt emotsiooni ka pildistamiskauge inimese sees.

Infinite Deep väljapanek koosneb Lynchi viiest fotoseeriast ja ühest lühifilmist. Üheks neist on anonüümsete fotograafide poolt ülesvõetud piltide kogumik, mille Lynch on vastavalt omale vaatevinklile töötlusprogrammi abil deformeerinud ja nende vaatamine võib emotsionaalset vastikust tekitada. “Nende anonüümsete fotode moonutamine oli nagu unistus, mis sai teoks,” sõnab Lynch. 

Seeria mahajäetud tehastest on tema teine huviorbiit. Eraldi seeria lumememmedest paneb noid hoopis teise, pisut õudusttekitava pilguga vaatama ning sari Nude on vastandina tõeliselt kaunis vaatepilt naisest ja kehast. Lisaks on üleval portreed. Kokku on näitusel väljas üle 120 foto.

Väljapanekule on loodud filmisarjast Twin Peaks tuntud punaste sametkardinate, mustvalge põranda, lampide ja kahe tooliga olemise tuba, kus võid end üsna hõlpsalt sarja sisse fantaseerida või isikliku mobiili kaamerasse jäädvustada. 

David Lynch (s.1946) õppis enne filmirežissööriks hakkamist Pennsylvania ülikoolis Fine Arti. Paralleelselt koos filmimaailmaga on ta üle maailma presenteerinud ka oma maale, joonistusi, mööblit, skulptuure ja fotokunsti. Ta on ühtlasi ka aktiivne muusik, kes on välja andnud mitu sooloalbumit. Tema tuntuimaks loominguks peetakse Twin Peaks sarja ja filme Mulholland Drive, Eraserhead, The Elephant Man, Blue Velvet.

Näitus on üks osa Helsingi fotofestivalist ja sissepääs Lynchi näitusele on piletiga. Kui sa aga raha maksta ei taha ja David Lynch ei huvita, siis Länsiterminaali 2 sadamahoones on lisaks vaatamist väärt mahukas fotonäitus, mida saad külastada ilma rahata ja näed maailma erinevates kohtades tegutsevate väljavalitud fotograafide pildiseeriaid koos neid ilmestavate jutukestega.

Fotonäitus jääb Länsiterminaali 2 sadama ruumidesse üles kuni 28. veebruarini 2023. Veebist leiab Helsingi fotofestivaliga seotud infot hashtag #helphoto nime alt.

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee