Uudised

Millised on parimad kaamera seaded stuudio- ja välisportreede jaoks?

3 november 2024

Fotograaf Martin Castein jagab YouTube vahendusel iinformatiivset videot, kus ta tutvustab kaamera seadistusi nii stuudio- kui välisportreede pildistamiseks; lisaks räägib ta valgustusest kui ühest olulisimast aspektist.

Fotograafi sõnul usuvad paljud, et pildistatav peab olema kaadri kõige eredam element. "See ei pea sugugi nii olema, oluline on hoopis, et subjekt oleks hästi valgustatud, olenemata sellest, kui ere ta on võrreldes ülejäänud pildiga," selgitab Castein ning demonstreerib olukorda portreefotoga, kus subjekt pole kõige eredam, kuid on tõhusalt valgustatud loodusliku ja tänavavalguse kombinatsiooniga. "Küsimus on valguse kvaliteedi kontrollimises, mitte ainult heleduse suurendamises," märgib ta.

Ka ava seadistuste kohta liiguvad uskumused, et loovus algab laia avaga, näiteks f/1.4. Kitsamad avad, nagu f/4 või f/8, võivad pakkuda rohkem sügavust, eriti kui on soov kaasata pildile ka osa taustast. "Erinevate avadega katsetamine aitab leida just teile sobiva stiili ning mõnikord toob veidi laiem teravussügavus esile tausta just õiges koguses, ilma et see subjektist tähelepanu eemale tõmbaks."

Järgmiseks oluliseks aspektiks on säriaja kontrollimine. Castein soovitab kasutada vähemalt 1/400 sekundit, et liikumine jäädvustada ja vältida liikumisähmastumist, isegi kui see tähendab ISO taseme tõstmist. "Siseruumides või vähese valgusega oludes võib säriaega pikendada, kuid sellisel juhul tuleb subjektiga kokku leppida, et ta liiguks aeglasemalt," täheldab fotograaf. Õige säriaja kasutamine aitab pildid teravana hoida, ka liikumise puhul.

Stuudios soovitab Castein kaamera seadistada nii, et soovimatu ümbritsev valgus oleks täielikult blokeeritud. "Alustage katsefotoga ilma välgu või kunstvalguseta, et kontrollida, kas pilt on täiesti must - see kinnitab, et kaadrisse ei pääse soovimatut valgust." Alles seejärel saate sisse lülitada stuudiovalgused ja saavutada pildi üle täieliku kontrolli. Kui märkate näiteks rohekat tooni või ebakorrapärasusi, on see sageli põhjustatud ümbritseva valguse sissetungimisest. Sellisel juhul lülitage välja mittevajalikud valgusallikad või kohandage kaamera seadeid, et vältida soovimatut valgustust. Täpsemate juhiste saamiseks vaadake Casteini YouTube videot SIIT.

Kui tundub, et sellest infost jäi väheks, siis Eestifoto alustab põhjalik fotokursus algajatele 5. märtsil - loe lisainfot ja registreeru SIIT. Kursusel on olemas ka veebikooli variant, kus saad loengutel osaleda mugavalt oma kodudiivanil lösutades või kasvõi reisil olles - vaata SIIT.

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee