Uudised

Merila ja Laurits näitavad sügiseni Pohmelust

27 mai 2021

Fotografiska saab suvisel näituste hooajal nautida 90ndate Eesti fotokunsti koos väljapanekuga Pohmelus, mis on esimene ülevaatlik retrospektiiv kunstirühmituse DeStudio loomingust, mille taga on Herkki-Erich Merila ja Peeter Laurits. 

„Merila ja Laurits, kes tegid asju alati omamoodi, on andnud suure panuse siinse fotokunsti arengusse - nende looming on aktuaalne ka täna, mida saame paralleelina tuua praegusesse ühiskonda," rõõmustas näituste juht Maarja Loorents ja lisas, et on DeStudio väljapanekut plaaninud juba kaks aastat.

Näitus nimega Pohmelus on Fotografiska Tallinnas avatud alates mai lõpust kuni sügiseni. Väljapanekut täiustab  DeStudio töödest valminud 300-leheküljeline fotoraamat. Lisaks saab näitusel näha lühifilmi.

*

DeStudio sündis 1992. aasta suvel, mil kaks noort fotograafi Merila ja Laurits jõudsid tõdemusele, et turbulentsetes oludes on olulisim kunstnikena ellu jääda. Selle nimel loodi rühmitus, mis ühtaegu tegi nii kunsti kui reklaami. Nende teosed on lahutamatult seotud tolleaegse ajastuga, kus kõik oli ühiskonnas muutumises ning ümberasetumises – korraga naljakas, brutaalne ja erutav. “Tööde teostus on sageli robustne, sagedaseks motiiviks inimese keha, mis võib olla lõhki kistud või erootiliselt paeluv. Ka ülbed formaadid ja irooniline lähenemine olid seotud ajastuga, mil senised hierarhiad lagunesid ning uusi polnud veel kehtestatud,” kirjeldab näituse kuraator Eero Epner.

Antud perioodil oli fotograafia Eestis lükatud omaette nišši, mida kunstinäitustel kuni 90ndate alguseni ei eksponeeritud. Seejärel tungis kunstimaailma terve rida noori fotograafe, kelle looming tegeles värskel, kontseptuaalsel, mängulisel ja jõulisel moel kõikvõimalike ühiskondlike, poliitiliste ning isiklike teemadega. Epneri sõnul tuli siinkohal mängu DeStudio, kes oli üks esimesi läbimurdjaid: „Ootamatu oli juba see, et fotorühmitusena hakati oma töid eksponeerima kunstigaleriis ja -näitustel. Ühtlasi oli DeStudio esimeste fotoautorite seas, kelle töid hakkasid ostma kunstimuuseumid, aktsepteerides seeläbi lõpuks fotograafia kunstivälja osana.”

DeStudio tegutses ka reklaamibüroona, mis pakkus klientidele terviklahendusi loosungitest kujunduseni. Nad olid äärmiselt edukad, tõustes Eesti tuntuimate agentuuride sekka. Herkki-Erich Merila ja Peeter Laurits tutvusid juba lapsepõlves. Mõlemad hakkasid 1980ndatel tegelema fotograafiaga ja koostöö algas juba enne ühise rühmituse loomist.

*

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee