Uudised

Maskid ummistavad maailma - projekt kogub pilte lindudest inimese loodud prügis

8 august 2022

Linde on tabatud pesa loomas või prügisse kinnijäänuna igalpool üle maailma, välja arvatud Antarktikas. Vähemalt veerand fotodest on lindudest, kes on pesa punumas kaitsemaskidesse.

Birds and Debris on projekt, kuhu saavad inimesed üle maailma fotosid saata ja selle eesmärk on näidata, kui suur osakaal on maailmas prügil, eriti plastikul. Teadlased, kes antud projekti taga on, märgivad, et linnud loovad täna pesa absoluutselt igale poole alustades köiest või tamiilist kuni kinkepaela või kummiplätuni. Umbes veerand fotodest kujutab linde, kes on pesa loonud ühekordsetesse näomaskidesse, mis üle maailma uue viiruse puhkedes laialt kasutusele võeti.

Projekt on tänaseks kestnud neli aastat. "Sel hetkel, kui hakkad probeemi teadvustama, hakkad seda ka igalpool märkama," sõnas teadlane Alex Bold. Tema sõnul on fotosid tulnud nii Jaapanist, Sri Lankalt, Austraaliast, Põhja-Ameerikast, Inglismaalt ja mujaltki - probleem on ilmselgelt ülemaailmne. Hiljutine uuring näitab, et pandeemia ajal käiku võetud kaitsemaskid on tõstnud osakaalu veelgi. "Igalpool on maskid... näiteks elastikpael takerdumas lindude jalgade ümber või linnud, kes on end kahjustanud üritades neelata pala, mis maski küljes nina juures tuge annab," märkis Bond ja lisas, et maskides on terve rida erinevaid kahjulikke polümeere.

Esimene foto, kus mask oli lindu kahjustanud ilmus 2020 aprillis Kanadas - lind oli maski sisse kinni jäänud ja nii end üles poonud. "See näitab selgelt kahju, mida inimene on võimeline loodusele väga lühikese ajaga tegema," vahendab BBC.

Loodetavasti inimesed kasutavad pilte vaadates tekkinud kurbust, et tegutsema hakata. Plastiku reostuse teadvustamine on olnud väga aeglane protsess, kuid loodetavasti jõuab see aina rohkemate inimesteni. Originaalloo koos fotodega leiad BBC lehelt.

*

Vaata samal teemal uudiseid ka siit:

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee