Uudised

Maisie Cousins tõi rahva ette prügi, dipikastme, muru, pojengi ja pepu

13 oktoober 2021

Cousins, kelle fotosid mõned tülgastavaks peavad, sellest ei hooli, vaid lähtub oma teoseid luues sisetundest - tulemusena näeb vaataja hüperreaalseid teoseid kodus leitavatest esemetest, mis moodustavad hallutsinatoorseid kompositsioone.

"Mind ei kihuta tagant ambitsioon end kunstnikuna tõestada - kunstis on kõige olulisem tunded ja instinktid välja elada," arvas Maisie Cousins.

Eksponeeritavates teostes on esikohal intuitsioon ja vahel jääb ebaselgeks, mida kunstnikust fotograaf on oma kiiksuga fotodel täpselt kujutanud. Fotod panevad mõtisklema, mis on ilus ja mis võigas? Mis on õigetpidi ja mis on tagurpidi? Puuviljad, kehaosad, taimed, limatombud, põrnikad - kõik need on esindatud üheskoos nauditavasse ja samas kohutavasse detailirohkusesse.

Cousins oli juba algkoolis täis vastupanu ega soovinud teiste poolt seatud standardeid ega reegleid järgida või lasta end liiga kitsastesse raamidesse suruda. Kunstikooli astudes lootis ta saada loomingulise vabaduse, kuid sai vastupidise kogemuse. "Asi pole selles, et oleksin ülbe või enesekindel, pigem võtan elu lõdvalt ja mul on olemas arusaam sellest, kuidas ma tahan oma elu elada," avaldas kunstnik oma maailmavaate ja lisas, et kui talle läheks korda, mida teised loomingust arvavad, ei saaks ta seda ju üldse teha.

Näitus koosneb kokku kolmest projektist ja on valminud viie aasta jooksul. Ühendatud on kunstniku fotoseeriad, samanimeline raamat, videoteos ja eraldi Mercado nimeline seeria. Näitus jääb üles kuni 16. jaanuarini 2022.

*

Maisie Cousins (s. London, 1992) õppis Brightoni ülikoolis fotokunsti ning lõpetas selle 2014. aastal bakalaureusekraadiga. Ta on oma loomingut esitlenud mitmetel rahvusvahelistel grupinäitustel: Vogue'i fotofestivalil Milanos (2016), Fotofo festivalil Slovakkias (2018), Euroopa fotokuu raames Musée National d’Histoire et d’Art Luxembourg'is (2019), Fotonäituste fondis Hong Kongis (2019) ja Look Photo biennaalil (2019). Tema esimene isikunäitus ‘muru, pojeng, pepu’ toimus 2017. aasta mais TJ Boultingi galeriis Londonis. 2018. aastal avanes tema isikunäitusega Elephant Westi projektiruum Londonis ning ta viibis kuu aega Colombias FIBRA residentuuris. Ta kaasati programmi FOAM Talents ning tema teoseid eksponeeriti 2019. aasta rändnäitusel nii Londonis kui New Yorgis. Trolley Books on avaldanud kaks Cousinsi monograafiat "Squeezing One Out" 2018. aastal ning "Rubbish, Dipping Sauce, Grass, peonie, bum" 2019. aastal. Viimane valiti Paris Photo Aperture'i First Book Awardi auhinna finaali ning Saksa börsifondi fotoauhinna teise vooru. Ta elab ja töötab Londonis. /Allikas: Fotografiska/

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee