Uudised

Maakoolide elu läbi Katrina Tang silmade

2 märts 2022

Alates homsest, 3ndast märtsist, saab Fotomuuseumisse minna vaatama dokumentaalset näitust maakoolide elust, millega fotograaf Katrina Tang on tööd teinud alates 2004ndast aastast kuni tänase päevani.

“Mäletan, et lugesin uudiseid koolireformist ja sellest, et just väikestes maapiirkondades planeeritakse koole sulgeda," meenutas Tang ja lisas, et üsna pea pärast seda koputas ta Pärnumaal Suigu maakooli uksele, et küsida, kas tohib nende väikest kogukonda pildistada. "Järgmised kaheksa aastat olin osa nende perest ja külastasin ka lähedalasuvaid koole: Taali, Selja ja Kabli, mis asusid samuti Pärnumaal - täna on kõik need neli kooli suletud.”

Näitus nimega Kaduv võlu. Eesti maakoolide elu koosneb Eesti maakoolides tehtud fotodest, mis juhivad tähelepanu unustatud väärtustele. "Aeglase fotograafilise meetodi kasutamine ja keskformaat-analoogkaameraga pildistamine on tulnud teema käsitlemisel kasuks – lisanud kujutistele poeetilist sügavust, toonud minevikku kadunud hetke vaatajale lähemale, äratanud mälestusi," tutvustab fotomuuseum.

Täna rõõmustab fotograaf omaalgatuslike kogukonnakoolide tekkimise üle ja toob näiteks Hiiumaa Vabakooli ja Lilleoru Põhikooli. Väikeste maakoolide õpe on personaalsem ning pole võrreldav suurte koolide strateegiatega. Maakoolide projekt on olnud alus Tangi suurtele koostööprojektidele maailmas. Nii New Yorgis agendi leidmisel kui ka Milaanos Guccile pildistades võlusid kliente Tangi sõnul just need pildid ja siirad lapsed. "Alati, kui mulle näidati pildistamiste ideekavandit, vaatasid mulle vastu maakooli lapsed,” rõõmustas ta.

Katrina Tang on Eesti fotograaf, kes omandas fotograafia bakalaureusekraadi Inglismaal Bournemouthis asuvas kunstiinstituudis (Hons). Seejärel tegi kaastööd erinevate lastebrändide ja ajakirjade jaoks Londonis. Praegu töötab Tang rahvusvaheliselt New Yorgi, Londoni, Pariisi ja Eesti vahel. Tang on töötanud tuntud kaubamärkide ja väljaannetega, sealhulgas Gucci, Clarks, Mini Boden, Oeuf NYC, Fcuk, Very French Gangsters, Medela, The Times, ajaleht Milk Magazine jt. /Allikas: Fotomuuseum/

Näitus jääb muuseumis avatuks aprilli keskpaigani. 

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee