Uudised

Leiutaja Talboti 1840ndatel tehtud fotod lähevad oksjonile

23 märts 2021

Maailma ühe esimestest fotograafidest, teadlase ja leiutaja William Henry Fox Talboti erakordne, ligi 200 fotost koosnev kollektsioon, läheb tuleval kuul New Yorgis oksjonile.

Sotheby's oksjonimaja esindaja sõnul on kollektsiooni näol tegemist väärt kogumikuga 19nda sajandi fotodest, millesarnast on tänapäeval raske leida.

Kogumikus on fotosid sise-ja välitingimustes, pilte arhitektuurist, botaanikast ja igapäevaelust 1840ndatel aastatel. Talbot, inglise teadlane ja leiutaja, on pildistanud üles ka hulgaliselt portreesid oma perekonnast ja sõpradest, ajal, mil ta katsetas enda väljamõeldud kaameratehnoloogiaga. Fotodelt leiab nii Talboti ema, poolõe kui tuntud kirjaniku Thomas Moore'i portreed.

1840ndatel sai kollektsiooni enda valdusesse Talboti poolõde Henrietta Horatia Maria Gaisford ja on seejärel suguvõsas seda põlvest põlve edasi pärandatud.

Oksjonile lähevad kõik fotod ühtse kollektsioonina, mis sisaldab 70 üksikut fotot ja kolme fotoalbumit, mille hulgas on ka Talboti reisifotod Šotimaast ja tema poolõe isiklik sketširaamat joonistustega.

Sotheby's oksjonimaja esindaja sõnul on oodatud müügihind 300 000 ja 500 000 dollari vahel.

 

CNN originaallugu koos oksjonile minevate fotonäidistega vaata siit.

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee