Uudised

Kus säilitada fotosid?

18 november 2020

Kõik me ilmselt täna juba teame, et fotod ja nende kestus sõltub paljus osas ka nende säilitusviisist - ole siis kindel, et su pildid pole mitte vaid arvutis, kõvakettal, vanast ajast CD plaadil või telefonis, vaid ka digitaalse koopiaga kindlustatud.

Fotod on midagi säärast, mida sa samal kujul taasluua ei saa. Kui kapp läheb katki, parandad ära või ostad uue, kui aga üles ütleb arvuti, kus on su pulmafotode album, siis oled ilma lisaks arvutile ka fotodest. Fotod on mälestused erilistest kogetud hetkedest, mida vaadates saad need taas oma peas ellu tuua ja uuesti läbi elada. 

Cnet.com toob välja neist neli, mida peab 2020 aasta parimateks.

Google Photos pilveteenus on hea nii fotode organiseerimise kui ka kerge töötlemise osas. Saadaval on Google Photos äpp eraldi nii iOS-ile kui Androidile. Soovitame hoida äppi sees, nii et kõik tehtud pildid jooksvalt ka pilvele salvestuvad. Aegajalt küsib Google, kas tahad telefonis ruumi teha ja oma pildid näiteks Google kontole tõmmata, kuhu pääsed ligi oma Gmaili abil. Google pilvele saad üles laadida ka fotod oma kaamerast või need füüsilised pildid, mis oled eelnevalt oma arvutisse digitaliseerinud. 

Alla 16 megapiksliste ja 1080p või väiksemate videote pilve peal hoidmine on tasuta. Kui sul on suuremad failid, siis Google annab võimaluse needki tasuta hoiule panna, kuid kuni 15GB ulatuses. Edasi tuleb juba maksta - näiteks 100GB maksab 1,68€ kuus või 1TB hinnaks on 8,42€ kuus.

Apple Cloud pilveteenus on osa iCloud säilitussüsteemist, mis sobivad iPhone ja Maci kasutajatele. Selleks, et Apple Cloud teenus üles leida, peab sul olema Photos nimeline äpp Maci või iOS süsteemis. PC arvutis saad oma pilte ja videosid manageerida otse kodulehelt icloud.com või kasutada Windowsile mõeldud iCloud äppi. Nii nagu Google Photos organiseerib fotod kuupäeva järgi ka iOS, kuid meeles tasub hoida, et iCloudi backup ei salvesta fotosid iCloud Drive süsteemi automaatselt - tegu on eraldiseisva teenusega. Näiteks kui kustutad pildi oma arvutist, ilmub teavitus, et pilt kustatatakse ka iCloud Photos platvormilt. Apple Toolbox soovitab koopiaid hoida iCloud Drive-s ning mitte vaid sellele lootma jääda, vaid teha lisakoopiad ka mujale. iCloud on sisse ehitatud iOS toodetele ja 5GB on sulle seal tasuta kasutamiseks. Kui soovid lisaruumi, maksab näiteks 50GB 1 dollari ehk 84 senti kuus. 200GB maht maksab 2.53 eurot ja 2TB 8.43 eurot kuus.

SmugMug ehk Flickr on järgmine platvorm, mis annab võimaluse tasuta salvestada kuni 1000 fotot. Flickr on oma olemuselt pisut sotsiaalmeedia platvormi tüüpi, kus saad olla osa nende fotograafide ühiskonnast. Flickr on alla laetav nii iOS-ile kui Androidile. Flickr Pro on nende suurimate võimalustega ja see maksab umbes 5.90 eurot kuus või korraga makstes 50 eurot aastas ja võimaldab sul kasutada piiramatut ruumi ning säilitada nii palju fotosid kui tahad. Pro versioonis on võimalik ka lisa backup.

Photobucket on platvorm alates 2000 aastast ja lubab tasuta säilitada kuni 250 fotot. Kui pilte on rohkem, saad valida nende kolme tasulise versiooni vahel: 25GB või 2500 foto säilitamine maksab 5 eurot kuus, 250GB või 25 000 fotot 6.75 eurot kuus. Suurim ja piiramatu mahuga pakett maksab alla 11 euro kuus.

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee