Kuidas fotograafias mitte läbi kukkuda?
4 november 2020
Petapixel avaldas New Yorgi moe-ja portreefotograaf Justin Bridgesi mõtteid, kuidas fotograafias varakult läbi lüüa. Täna 35-aastane Bridges on fotograafina töödanud 13 aastat, viimased seitse neist täisajaga.
Loos avaldatud tõed on fotograaf välja noppinud oma elust enesest. Näiteks Instagrami lehel on tema järgijad alati uurinud fototehnika, pildistamise seadete vms kohta. See viitab, et noored fotohuvilised üritavad leida lühemat teed, kuidas fotograafiks saada, mitte ei naudi kogu protsessi ja teekonda ennast. "Pole suuremat edasiviivat jõudu, kui uudishimu!" ütleb Bridges.
Teades sihtpunkti, saad paika panna ootused. Bridges alustas pildistamist lõbu pärast ilma midagi ootamata. Sel hetkel, kui ta otsustas saada professionaalseks fotograafiks, muutusid ka tema ootused - ta hakkas unistama suurelt ja rohkem fotograafiaga tegelema. Olgu öeldud, et pildistama asudes õppis ta kolledžis hoopis finantsalal ja plaanis algselt karjääri teha Wall Streetil.
Kui sihtpunkt oli paigas, hakkas Bridges pildistama regulaarselt igal nädalavahetusel, õppis ära blogimise ja hakkas teadlikult kasvatama oma sotsiaalmeedia jälgijate arvu. Järjepidev sotsiaalmeediasse fotode postitamine lasi tal näha oma arengut ning saada jooksvat tagasisidet neilt, kes tema töid vaatasid. NB ära lange lõksu luues fotosid ja postitusi teiste jaoks lihtsalt "meeldimiste" saamise pärast, vaid tee seda, mida armastad.
Tõeline õppetund on siinkohal see, et teades oma lõppsihtpunkti aitab sul oma teekonda korrastada. Lõppsihtpunkt ei pea kohe alguses olema plaan saada profifotograafiks või selle äri omanikuks, vaid piisab ka soovist olla parem hobipiltnik.
Uudishimu on kunstniku parim sõber. Üsna iga fotograaf läbib alguses jäljendamise faasi. Näiteks näed fotot, saad inspiratsiooni ja lood omaenese versiooni juba tehtud pildist. Luba uudishimul olla oma kasvuturvas ja otsi vastused igale tekkinud küsimusele, mis sul sel õppimise teekonnal ette tuleb. Sama oluline kui loomingulisus on tugev tehniliste teadmiste põhi. Bridges on ise portree-ja moefotograaf, kuid jälgib, imetleb ja analüüsib kõike, mida näeb maailma tippfotograaf Henri Cartier-Bressoni töödes. Püüa õppida nii palju kui võimalik teema kohta, mis sulle huvi pakub.
Lõpeta endaga kannatamatu olemine. See on üks raskemaid harjumusi, mida murda. Fotograafil on veebileht Skillshare, kus ta on õpetanud üle 80 000 õpilase ja alustajate küsimused kipuvad kõigil samad olema. "Sa ei saa end kiirustada, et jõuda finaali!" ütleb ta. Sa võid õppida tehnikaid, kuid see, mis eristab algajaid fotograafe suurtest tegijatest on omadus, mida ei saa osta, laenata või vahetada - see on kogemus! Ole endaga kannatlik ja pea meeles - aeg, mille kulutad fotograafia praktiseerimisele on võrdeline ajaga, kus sinu headus fotograafina hakkab pead tõstma. Harjutamiseks kuluv aeg võib olla aastatepikkune, kuid see on täiesti okei.
Raha ei osta edu. Siinkohal on jutuks viimasepeal tehnika omamine, mida millegipärast iga algaja eluoluliseks peab. Kipuvad ju kõik alustajad proffilt küsima, millist varustust too kasutab. Ohtlik on siinkohal see, kui arvad, et sama varustuse ostmine või rentimine paneb sind sama häid pilte tegema. Sama mõttetu on arvamus, et parem ning kvaliteetsem tehnika aitab sinu loomingulisi puudujääke parandada. Tehnika peab sind arengus toetama, mitte sind paremaks muutma.
Ära unusta, miks sa tahad fotograafiks saada. Bridges alustas pildistamist, kuna ta tahtis jäädvustada ilu ja elu enda ümber ilma selleks sõnu kasutamata. See tähendab järjepidevat õppimist, et osata edasi anda sõnum nii, et see kaduma ei lähe. Seesama pidev küsimus "miks" hoiab su pea selgena ja aitab õiget suunda hoida.
Need ülalmainitud õppetunnid ei granteeri sulle edu, kuid päris kindlasti aitavad sul mitte läbi kukkuda.
Justin Bridges alustas oma fotograafia teekonda kolledži majandusõpilasena, millele järgnes varajane finantsalane karjäär. Armastus fotograafia vastu aitas tal üsna alguses mõista, et tema kaks huviala on võimalik ühendada. Nii tasakaalustab ta oma fotograafi karjääri üheskoos kirega finantsala vastu ning õpetab huvilisi mõlemal alal Skillshare veebilehel.
Enriika Vunk
uudised@eestifoto.ee