Uudised

Kolm tähtsat reeglit kui jagad fotograafi pilti oma sotsiaalmeedia kontol

9 märts 2019

Kui kasutad näiteks Instagrami, oled kindlasti märganud, et paljud jagavad fotograafi pilte järgimata elementaarset etiketti - pildi juurde pole lisatud autori nime või see on jutu sisse ära peidetud, lisaks on sageli võõrast fotot oma äranägemise järgi muudetud.

“Fotograafidelt eeldatakse niigi sageli, et nad peaksid oma tööd tasuta tegema ja nüüd… nüüd mõtleb mõni, et fotograafi töö juurde pole vaja isegi tema nime märkida - see ajas mul tõesti südame täis,” ütles Chelsea Northrup, kes tuli idee peale luua meeldetuletusvideo kolme lihtsa reegliga, kui soovid kellegi teise fotot oma lehel jagada.

1. KÜSI LUBA

Ära võta kellegi tööd lihtsalt niisama, vaid küsi autorilt luba, kui soovid näiteks kellegi pildi oma sotsiaalmeedia konto infovoogu lisada. Luba küsimata oled lühidalt öeldes ebaviisakas, kuid lisaks võib see sind ka kohtulooni viia. Seega, kui soovid kellegi teise fotot jagada, küsi luba! Väga suur šanss on see luba küsides saada ning kui sa seda ka ei saa, pole sul tegelikult midagi kaotada nagunii.

2. MÄRGI AUTOR

Oled küsinud fotograafilt loa tema pildi oma voogu postitamiseks ja ta on andnud oma nõusoleku. Super! Nüüd on sul võimalus foto ametlikult postitada. Siiski oleks nüüd aus pildi autori nimi kohe postituse alguses ära märkida, mitte libistada see tagasihoilikult loo lõppu, kus see võiks märkamatuks jääda. Foto autori nimi võiks olla nähtaval!

3. ÄRA TUUNI

Ma usun, et midagi säärast ajab igal fotograafil harja punaseks: sa teed suurepärase pildi, veedad tunde seda täiuslikuks lihvides ja siis tuleb keegi, kes lihtsalt lajatab suvalise Instagrami filtri sinu pildile peale. Palun ärge tehke seda!

Kui soovid jagada kellegi teise tehtud fotot, siis ole kena ja jaga seda säärasena nagu see on, ära tuuni seda! Fototöötlus on fotograafi elementaarne töö osa ja kindlasti on fotograaf pildi tahtlikult just sääraseks loonud. Nii et ära muuda seda.

 

Originaalvideo leiad SIIT.

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee