Uudised

Kirg töö vastu paneb fotograafi end odavalt müüma

13 juuni 2019

Armastus fotograafia vastu võib olla põhjus, miks oled üle töötanud ja alamakstud, kirjutab vabakutseline fotograaf Holly Roa slrlounge.com lehel.

Enamik fotograafe võib teada paari priviligeeritud tegijat, kes oma töötasu versus töömahu üle ei kurda, kuid fakt on see, et enamik fotograafe peavad leiva lauale saamiseks kõvasti pingutama. (Loe soovi korral lähemalt SIIT - toim.)

Uus Duke University’s Fuqua School of Business ülikooli uuring selgitab, et sageli on edukuse kahjustajaks justnimelt meie jäägitu armastus tehtava töö vastu. Fotograafid on teatavasti väga kirglikud ning annavad endast kõik, et see üks ja erakordne foto kinni püüda. Kahjuks muudab seesama kirglikkus fotograafe psühholoogiliselt kergesti ärakasutatavaks.

Läbi on viidud kaheksa erinevat uuringut 2400 osalejaga, mis hõlmasid kirglikkust ja selle ära kasutamist. Selgus, et inimesi, kes on oma töö suhtes kirglikud, on hulga lihtsam ära kasutada - mis omakorda tähendas enam tööülesandeid ja väiksemat töötasu.

Fotograafid kompenseerivad sageli puudulikku töötasu meelelahutuse ja kirega. Teame ju kõik, kuidas mitmed neist otsivad isiklike tasuta projektide tarbeks modelle või on valmis enese reklaami nimel ilma rahata tööotsi vastu võtma. Muudel elualadel sarnaseid juhtumeid praktiliselt ei kohta. Keegi ei eelda, et poemüüja tooks külla tulles tasuta toitu või ehitaja teeks enese nime ja töö reklaamimiseks sulle valmis tasuta maja.

Kahjuks töötab süsteem ka vastupidiselt - need, keda saab tööga üle koormata ja seega lihtsalt ära kasutada, nimetatakse tööandja poolt samuti kirglikuks. Kui tavaliselt on kirglikkust peetud positiivse alatooniga nimetajaks, siis antud uuringu puhul tähendab see pigem vastupidist.

Kirglikkuse teadvustamine on siinkohal võti, kus oled võitnud pool lahingust. Kui teed oma tööd armastuse ja kirega, võib see viia sinu ärakasutamiseni, saades küll aina enam tööülesandeid, kuid väiksemat töötasu. Seda teadvustades oskad ärakasutamist vältida ja end õiglasteks läbirääkimisteks ette valmistada.

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee