Uudised

Kas tehisintellekt võtab üle senised pildipangad ja asendab fotograafid?

3 mai 2024

Generatiivne AI muudab inimeste loome- ja äritegevust ning selle mõjud on kaugeleulatuvad.

Fotograafia on senini püsima jäänud, olenemata erinevates tehnoloogilistest muudatustest, mis läbi aja aset leidnud. Hetkel kiirelt arenev tehisintellekti pealetung tundub olevat aga midagi teistsugust. Adobe on näiteks digitaalse pildistamisega tegelenud selle esimesest päevast peale.

Wall Street Journali artiklis kirjutab Katie Deighton generatiivse tehisintellekti mõjudest pildipankadele: „Tööstused nagu turundus, kirjastamine, muusika ja uudised, on pikka aega pildipanku kasutanud illustreerimaks või reklaamimaks oma tooteid." Pildipankadest hangitud fotod on olnud alati ka oluliselt soodsamad kui fotograafi käest tellides. Tehisintellekt on andnud ettevõtjatele uue võimaluse luua realistlikke fotosid vaid lihtsatest fraasidest, mis on veelgi soodsam ja kiirem alternatiiv seni olnule. See võimaldab ka suuremat kontrolli lõppprodukti üle. "Pildipankade tööstus on ajale jalgu jäämas ja seega ilmselt hävimas," vahendab veebileht Petapixel. 

Shutterstocki tegevjuht Paul Hennessy on veel käesoleva aasta alguses öelnud, et tegelike fotode järele on endiselt nõudlust. Siiski toetab ettevõte meelsasti ka AI-piltide müüki olenemata kaasnevatest riskidest. Shutterstock käivitas jaanuaris ka pildikonkursi "AI for Good", kuigi kummalisel kombel polnud ettevõtel huvi seda avalikult reklaamida. AI-ga loodud pildid on omaks võtnud ka teised sarnased platvormid, muuhulgas Getty Images. 

On oht, et need kliendid, kes endale pildipankadest fotosid otsivad ja sobivat ei leia, pöörduvad järjest enam AI poole, mis genereerib soovitud pildi minutitega ja väikese rahakuluga. Ka Adobe strateegiajuht Scott Belsky usub tulevikus just tehisintellektil põhinevasse kaamerasse, mis inimesed välja tõrjub. "Tegu on revolutsiooniga, see ongi uus digitaalne kaamera ja meil tuleb see lihtsalt omaks võtta!"

Muidugi ütlevad pildipangad, et inimesed hakkavad kindlasti ka edaspidi päris fotosid soovima, kuid paraku teevad nad seda AI meepoti ümber käsi mässides, otsides aina uusi võimalusi raha teha. Igatahes on fotograafia seni erinevatest tehnoloogia arengutest olenemata ellu jäänud justnimelt tänu inimlikule olemusele. Nii kaua, kuni kaamera taga on tõeline, loominguline ja andekas inimene, jääb fotograafia ka senisel kujul püsima.

Allikas: Petapixel

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee