Uudised

Kas saab allahindlust, kui...?

21 juuni 2019

Tõenäoliselt on iga fotograaf vähemalt kord elus silmitsi seisnud hinna üle kauplemise- ja kliendipoolse allahindluse küsimisega. Tundub, justkui kauplemine oleks inimese loomuses. 

Tavaliselt esitatakse küsimus "kui" vormis: “Kas me saame allhindlust, kui…?”.

Üle 15 aasta pulmafotograafina töötanud Matthew Saville jagab slrlounge.com veebilehel näpunäiteid, kuidas tema oma klientidele vastab.

Kõige sagedasem on hinna üle kauplemine mõne paketi puhul. Näiteks: "Kas me saaksime allahindlust kui võtame pulmapaketist välja kihlusesessiooni, fotode õigused, pulmaalbumi või muud?" Saville vastab tavaliselt nii: “Kahjuks ei saa ma seda teha, kuna paketis olev komplekshind on juba niigi hulga soodsam, kui kõik need “tooted” eraldi ostes.” Ehk siis kui keegi üritab paketihinda odavamaks kaubelda lihtsalt midagi paketist välja jättes, võib talle otse öelda, et see konkreetne “toode” oli seal paketis boonusena nagunii sisuliselt tasuta.

Järgmine tüüpküsimus, millega tavaliselt just pulmasessioonile allahindlust kaubeldakse, on küsimus nädalapäevade kohta. “Kas me saame allahindlust, kui abiellume laupäeva asemel kolmapäeval, reedel või kasvõi esmaspäeval?” Nimelt on laupäevad abiellumiseks teatavasti populaarseimad. Matthew Saville sõnul tuleb seda küsimust ette iga fotograafi karjääri jooksul kindlasti vähemalt paar korda aastas. Tema soovitus on lähtuda järgnevast vastusest: “Teadmine, et kindel kuupäev on fotograafil just sinule broneeritud ja keegi teine seda ära võtta ei saa, on luksus, mille eest tuleb sooritada ettemaks ehk siis maksta broneeringutasu. Hind on olenemata nädalapäevast täpselt sama, kuna panustan igasse pulma täpselt ühepalju energiat, kirge, teen kõvasti tööd; vahet pole, mis päeval sinu pulmad ka ei oleks.” Pealegi, kui klient peaks lõpuks seetõttu pakkumisest loobuma, siis nagu teada, on piltnikel sageli aktiivne tööaeg justnimelt nädalavahetus ja las see kolmapäev või muu “ebapopulaarne” päev jääb lihtsalt enne nädalavahetust välja puhkamiseks.

Kolmas küsimus, mis võib ette tulla, on: “Kas me saame odavamalt, kui maksame sularahas või kogu summa ettemaksuna ja kohe?” Vot see on teema, mis on sinu enda kätes. Saville sõnul ei tähenda temale sõna “sularaha” midagi, kuna ka sularahas maksmine tähendab ametlikku arvet ja makse. “Mulle meeldib rahulikult magada, mitte mõelda, millal maksuamet mulle selga istub,” ütleb Saville, kes alustas kunagi väikesest kolmemehe stuudiost jõudes välja riigi suurima pulmafotostuudioni. Seega, kui tunned, et sularaha kuluks just nüüd ja kohe marjaks ära, soovitab Saville teha allahindluseks mitte enam kui 1-2%. Kui pead vajalikuks teha allahindlust lausa 5-10% ulatuses, tuleks sul mõne asjatundjaga koostöös oma äriplaan korralikult üle vaadata.

Antud soovitusi ei tasu muidugi sõnasõnalt ümber kirjutama hakata, kuid ehk annavad need suuna, kuidas oma tööd ja panust sellesse kõrgemalt hinnata ning vastukaaluks pakkuda igale kliendile professionaalset lähenemist.

Originaalartikli leiad SIIT.

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee