Uudised

Itaallane näitab Eesti maastikke ja maainimesi

4 september 2018

Telliskivi Loomelinnakus on avatud näitus Itaalia fotokunstnik Luca Berti töödest, millel leiab Eesti hääbuvaid maakohti ja tõsiseid, kaadrisse püütud nägusid.

"Vaatamata sellele, et me ei räägi sama keelt, siis neil hetkedel, kui ma ütlen inimesele, et ta kaamerasse vaataks, tuleb see loomulikult,” ütles Berti ning lisas, et tema jaoks on tähtis fotole püüda tõeline emotsioon. Tõsiste nägudega pildile sätitud portreteeritavad loovad sideme ajaga, mil pilditegemine oli suursündmus ning näitavad Eesti maaelu kõrvalseisja pilgu läbi. 

"Ta otsibki oma töödes tegelikult ajatust, midagi, mis on kestnud juba aastasadu ja kauemgi," sõnas Vabaõhumuuseumi kuraator Maret Tamjärv. 

Tänapäevase massilise linnastumisega lööb kunstniku arvates kõikuma endisaegne tasakaalustatud suhe inimese ja looduse vahel. "Moodsa aja inimeste eluviisis toimunud suurte muudatuste tõttu peavad paljud maakogukonnad tõsist võitlust püsimajäämise eest – elanike vananemine, tööpuudus ning noorte lahkumine pärsivad inimeste enese- ja kohatunnetust,” avaldas Berti, miks on tema arvates oluline veel toimivaid maakogukondi jäädvustada. 

Mustvalged fotod on üles pildistatud statiivile seatud vanaaegse fotokaameraga Linhof 10x20 cm negatiiviplaatidele ja hiljem käsitsi ilmutatud.

Luca Berti dokumenteerimisprojekt "Inimene ja loodus" raames on  jäädvustatud 21. sajandi maaelu Baltikumis ning Põhjamaades juba kuus aastat.

Eesti Vabaõhumuuseumiga koostöös on valminud ka  kunstniku fotoraamat "Ühe itaallase Eesti”. Luca Berti näitus "Silma pilk" on pühendatud Eesti 100. sünnipäevale ja seda saab Dokfoto keskuses vaadata kuni 4. novembrini.

 

Enriika Vunk

Pilt: Luca Berti, kaader "Ringvaatest"