Uudised

Ikoonilise moefotograafi Peter Lindbergi fotod tulevad Tallinna

1 veebruar 2024

Veebruari alguses avab Fotografiska moefotograafia legendi Peter Lindberghi enam kui sajast fotost koosneva mahuka ülevaate, kus saab näha mitmeid ikoonilisi fotosid, sealhulgas Eesti tippmodelli Carmen Kassi portreed.

"Lindberghi 1990. aastate looming märgib ajastu algust, mis veel tänapäevalgi kõnetab – see oli supermodellide ja omamoodi ka ajatu aeg, mil naiselikkus ja mehelikkus põimusid, sageli seljas valge särk," tutvustab Fotografiska. Paljude arvates on just Lindberghi fotod need, tänu millele said alguse maailmakuulsate supermodellide karjäärid nagu Linda Evangelista, Naomi Campbell, Cindy Crawford ja Christy Turlington. 

Läbi oma objektiivi pakkus Lindbergh maailmale uut visiooni, mis muutis meie ettekujutust naiseliku ilu ideaalist. Lindbergh seisis loomulikkuse ja naturaalsuse eest ning oli kompromissitu fototöötluse vastane ega lubanud kellelgi fotode loomise protsessi sekkuda. Fotograaf nägi naise ilu tema isiksuses ja individuaalsuses ning tema fookuses oli alati pildistatava inimese olemus. „Fotograafidel lasub vastutus vabastada naised, aga tegelikult ka kõik inimesed hirmust nooruse ja täiuslikkuse ees,“ kirjutas Lindbergh oma raamatus Images of Women II

Mustvalge foto meister Lindbergh töötas nii heledate kui tumedate varjunditega – monokroomsus aitas fotograafi tema tõelise pildikeele otsingul. "Kuigi inimesed näevad reaalsust värviliselt, seostuvad must ja valge minu jaoks alati pildi tõepärasuse, selle sügavama tähendusega,“ selgitas ta 2017. aastal intervjuus Vogue Italy ajakirjas. 

Näituse "Olemise kergus" avapidu toimub 2. veebruaril; kõigile huvilistele on näitus avatud alates 3. veebruarist. Sama näitusega algab ka Fotografiska moekuu. Terve kuu vältel on kaks näitusekorrust erinäoliste moefotograafide päralt. Töid toetavad tuurid, töötoad ja happening'id.

*

Peter Lindbergh (1944–2019) oli Saksa moefotograaf ja filmitegija. Ta kasvas üles Saksamaal, kuid elas hiljem aastakümneid Pariisis ning töötas sageli erinevates moepealinnades. Kuigi ta oli ka kunsti õppinud, otsustas ta 1970. aastate lõpus fotograafia kasuks ning sellest sai tema kutsumus. Tema fotod on mõjutanud mitut fotograafide, disainerite ja teiste loomeinimeste põlvkonda.

Oma karjääri jooksul töötas Lindbergh palju tuntud näitlejate ja modellidega ning pildistas ka Eesti edukamaid modelle Carmen Kassi ja Karmen Pedarut. Üks Lindberghi ikoonilisemaid fotosid on 1990. aasta jaanuari Briti Vogue kaanefoto, mida saab samuti Fotografiska näitusel näha. See on pilt, milles nähakse supermodellide ajastu algust. Pildil poseerivad vähese jumestusega ja lihtsates rõivastes noored ja toona veel vähe tuntud tulevased supermodellid Linda Evangelista, Christy Turlington, Cindy Crawford, Naomi Campbell ja Tatjana Patitz. Lindbergi endasõnul tundus uskumatu, et kõigest kolm kuud hiljem olid need pildid ja need modellid kõikjal ning järgmise kümnendi suund näis ette määratud. Lähemalt saab Lindberghi taustast, tema loometeekonnast ja rollis moe-, moefotograafia ja kunsti ajaloos lugeda siit. /Allikas: Fotografiska/

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee