Uudised

Hispaania teadlase sõnul on langenud sõduri foto võlts

29 juuni 2023

Uus vaatlusele tuginev uuring väidab, et pilt, mis sai Hispaania kodusõja sünonüümiks ja viis fotograaf Robert Capa kuulsuseni, on võlts. 

Ajakiri Life avaldas 1937. aastal ajakirjas foto hispaania võitlejast, mis sai nimeks The Falling Soldier, kuna foto oli tehtud täpselt tema surmahetkel. "Robert Capa kaamera jäädvustab hetke, mil Hispaania sõdurit tulistab kuul pähe," luges foto tutvustuses.

Robert Capa oli pildi tegemise ajal 22-aastane ja oma esimesel tööülesandel sõjafotograafina. Fotograaf suri 1954. aastal 40-aastaselt ja tema sõnul, olenemata paljude kahtlustest, pole foto näol tegu lavastatud pildiga. Ka ajaleht New York Times on 2009. aasta juhtkirjas kirjutanud, et see kahjustaks kohutavalt Capa mainet ja mõjuks üldsusele traagiliselt, kui selguks, et see ajalooline foto on kuidagi lavastatud. 

Uues uurimuses jõudis professor José María Susperregui järeldusele, et foto tehti El Espejo küla äärealal, Cordobast kagus, mitte Andaluusia linnast põhja pool nagu algselt väideti. Professori sõnul on pildid tehtud kaameraga, mis oli paigaldatud 10-kraadise kalde all statiivile, et jätta muljet nagu sõdur oleks laskunud mäenõlvast, kuigi tegelikult oli maapind tasane. Sellele järeldusele jõudis professor pelgalt Capa ja tema partneri Gerda Taro teisi pilte vaadates ja neid võrreldes. Lisaks märgib too, et sõdur vaatab vabariiklaste armee kaitseliinide poole, seega kuulipilduja kuul pidi tulema tema enda poole pealt. Ungarlane Capa, kes lõi maineka agentuuri Magnum Photos, väitis aga, sõdur oli ründamas vaenlase poolt ja tema kui fotograaf hoidis lihtsalt kaamerat ning jäädvustas hetke.

Lõplik järeldus tehakse 1936. aasta septembri esimeste päevade kronoloogia järgi. Nimelt ei sisalda see ühtegi sõjategevust paigas, kus pilt oletatavalt tehtud on.

Antut fotot on ka varasemalt laimatud, näiteks möödunud aasta aprillis vahendas veebileht Petapixel uudist kahtlusega, et ajaloolise foto on teinud hoopis Capa kaaslane Gerda Taro. Loe siit.

Lisainfo Wikipedia lehelt siit

 

/Allikas: The Times ja internet/ 

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee