Uudised

Hiina sõjalisi sihtmärke pildistanud fotograafid läksid pikaks ajaks vangi

19 aprill 2022

Hiina valitsus hoiatab oma kodanikke, et välisriikide valitsused võivad petta neid spioonideks saama. Kaks fotograafi on hiljuti vangistatud, kuna saatsid välisagentidele fotosid sõjalistest sihtmärkidest.

The Global Times, Hiina riigi halduses olev meedia- ja propagandaväljaanne märgib, et eriti haavatavad välismõjutajate poolt on üliõpilased, töötud ja lihttöölised, keda üritatakse raha või kingituste eest sõjalisi sihtmärke pildistama palgata. Eesti Riigiteataja defineerib sõjalise sihtmärgi järgnevalt: "Sõjaline sihtmärk tähendab objekti, mis oma laadi, asukoha, otstarbe või kasutusala tõttu aitab efektiivselt kaasa sõjategevusele ning mille täielik või osaline purustamine, vallutamine või kahjutustamine olukorrast tingituna annab määrava sõjalise kasu."

Näiteks on toodud juhtum Hiina pulmafotograafist, kes sai hiljuti 14-aasta pikkuse vanglakaristuse ja seda riikliku julgeoleku ohustamise eest. Nimelt leidis Hiina valitsus, et fotograaf on teinud 384 kaadrit Hiina sõjalaevadest ja sõjasadamatest ning saatnud need kellelegi, kellega ta kohtus sotsiaalmeediaplatvormil WeChat. Kohus leidis, et fotod hõlmasid nii konfidentsiaalseid kui salastatud riigisaladusi, mille eest fotograaf sai tasuks 6280 dollarit - Hiina valitsus konfiskeeris raha tõendina välisriikide kasuks luuramise ja info ebaseadusliku edastamise eest.

Teine juhtum hõlmas üliõpilast, kes suhtles Han-nimelise võõraga kohtingurakenduses ning külastas seejärel mitmeid kordi Hiina sõjaväesadamaid ja baase jagades fotosid Haniga. Üliõpilane sai piltide eest 1570 dollarit ja muuhulgas Casio kella. Teda karistati kuueaastase vangistusega.

Kolmas juhtum pole seotud fotograafiga, kuid on oma loomult sarnane. Lennundus-ja operatiivjuhtimise juht värvati samuti sotsiaalmeedia kaudu välisriigi agendile edastama oluliste valitsustegelaste marsruute. Ta mõisteti 13-aastaks vangi.

Ajaleht Global Times ütleb, et suhtlusrakenduste ja tutvumisplatvormide kaudu värbamine on muutumas populaarseks meetodiks muuta kodanikud spioonideks olenemata sellest, kas nad ise sellest ka aru saavad. Artikkel on mõeldud Hiina kodanikele hoiatuseks: kui nood tabatakse valitsusest või selle tähtsatest tegelastest tehtud fotode või muu sarnase teabe saatmisel välisriiki, ootab neid ees pikk vanglakaristus.

 

Allikas: Petapixel

Foto: Markus Winkler Keelatud linn, Beijing, Hiina. Keelatud linn oli Hiina poliitiline ja rituaalne keskus üle 500 aasta. Pärast selle valmimist aastal 1420 elas Keelatud linnas Mingi (1368–1644) ja Qingi (1644–1911) dünastia ajal 24 keisrit, nende perekonda ja teenijat.

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee