Uudised

Hiina mütoloogiline kaasaeg saabus Tallinna

29 september 2019

Veel kuni 1. detsembrini saab Tallinna Fotografiskas tutvuda Pekingis sündinud Hiina kunstniku ja režissööri Yang Fudongi näituse töödega, mille fookuses on must-valge film ja mida täiendavad visandatud kavandid ja ülesvõtted filmipaigast.

Yang Fudongi näitus “Mägesid liigutades” on inspireeritud samanimelisest kogumikust, mis on kokku pandud 4. sajandi Hiina taoistlikust tekstist “Liezi”. Liezi on mõistujutt, mis räägib vanamehest, kes otsustab oma lastele ja lastelastele parema elu tagamiseks omaenese ihurammu abil purustada kaks mäge, mis takistavad ligipääsu tema majale. Mõistujutt on väga populaarne ja seda räägitakse pea igale Hiina lapsele. 

Yang Fudong näeb mõistujuttu uue nurga alt: pühendumus ja põhimõttekindlus aitavad ületada kõik raskused ja viia ka läbikukkumisele määratud ettevõtmine lõpule. Filmis on kolm temaatilist liini: inimese ja looduse suhe, kaduvad traditsioonid ja hõrenev side põlvkondade vahel ning inimese isolatsioon ja üksildustunne ebapüsivas maailmas.

Näituse kuraator Rain Tamme sõnul on Aasia kaasaegne foto- ja filmikunst köitev ja tutvumist väärt.

Yang Fudong (1971) on sündinud Pekingis ja õppinud Hangzhou Kunstiakadeemias maali ja graafikat. 1990ndatel hakkas Fudong tuntust koguma metafüüsiliste must-valgete filmide ja videoinstallatsioonidega. 

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee