Uudised

Heikki Leis näitab vormi ja klassi

12 september 2022

Täna avab 20 aastase kogemusega fotograaf Heikki Leis Tartus oma uue fotonäituse, kus figureerivad kaks härrasmeest ja nende veidi saladuslik sõprus ning tegemised 70ndatel aastatel.

"Seda sarja oli lõbus pildistada, kuna need härrased on väga muhedad, hea huumorimeelega ja olid nõus kõike kaasa tegema, mis ma nendelt palusin," sõnas fotograaf. Keerulisem oli Leisi sõnul leida aega, et kõigile sobiks ja et ka valgus oleks õige. "Kõike seda ise organiseerida ilma abilisteta ning lõpuks pildistada vanaaegse kaameraga, kus tulemust näed alles pimikus, kui oled ära ilmutanud oli samuti paras katsumus." Mitmed sessioonid läksid Leisi sõnul aia taha ka.

Näitusel "Vorm on ajutine, klass igavene" on väljas film noir stiilis mustvalged fotod, mis üles võetud suurformaat plaatkaameraga. "Lisaks fotodele kuuleb ka väikest juttu, mille lugesid sisse Andres Dvinjaninov ning Hannes Kaljujärv ning kogu galeriiruum on ajastule omaselt kujundatud," avaldas Leis. Tema sõnul on näituse pealkiri inspireeritud ühe kriketimängija ütlusest "Form is temporary. Class is permanent" ning see tundus sobiv ka seeria härraste kohta.

Heikki Leis on täisajaga fotograaf, kel on sageli käsil mõni oma kunstiline projekt. Tööalaselt pildistab ta põhiliselt filmide juures, aga ka teatrit ning üritusi. Tema isiklikud projektid on väga erinevad, alates hallitustest (tutvu näiteks siit) kuni erinevate lavastuste ja ka dokumentaalfotograafiani. Ka praegu on tal käsil mitu erinevat projekti. Näiteks kkeskkonna teemaline sari, mida ta annab edasi läbi laste; käsil on ka dokumentaalsari Ruhnu elanikest ja elust saarel. "Ja kuna mulle on alati meeldinud vesi, teen talviti pilte, kus pildistan vee alt talisuplejaid ning ka portreid läbi akvaariumi erinevate kihtide," loetles ta ja lisas, et mõtteid ja plaane on rohkemgi.

Fotonäitust saab näha tARTu poe galeriis (Kastani 42) kuni 29.oktoobrini 2022. Näituse avamine toimub täna, 16. septembril kell 18.00. Vaata ka: heikkileis.com

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee