Uudised

Fotonäitus kajastab Lõuna-Aafrika ajalugu ja Nelson Mandelat

25 juuli 2018

Juuli alguses on Dokfoto keskuses avatud Lõuna-Aafrikas elanud ja töötanud Juhan Kuusi fotonäitus „Mälu kui relv”, kus saab näha 45 aasta jooksul kogutud jäädvustusi Nelson Mandelast kui ka Lõuna-Aafrika ajaloost.

 „Kui kirjutatakse Lõuna-Aafrika tegelikku ajalugu, läheb vaja Juhan Kuusi pilte”, on öelnud Lõuna-Aafrika ajakirjanik Chris Marais. Näitusele väljapandud tööd on valik autori põhikollektsioonist, mis läbi ühe fotograafi pilgu näiab Lõuna-Aafrika ajalugu, aga ka kaasaega. Lisaks fotodele on näitusele kirjutanud saateteksti kultuuri- ja teadusajaloolane Aro Velmet. Fotosid saadavad Juhan Kuusi enda alltekstid ja kommentaarid. Näitusesaalis on võimalik näha ka autorit tuvustavat lühifilmi.

Juhan Kuus on Lõuna-Aafrikas elanud ning töötanud, rahvusvaheliselt tunnustatud dokumentaal- ja pressifotograaf, sh World Press Photo kahekordne auhinnavõitja, kel on Eesti juured. 

Tänavu suvel möödub Nelson Mandela sünnist 100 aastat. Nelson Rolihlahla Mandela oli Lõuna-Aafrika Vabariigi poliitik ja inimõiguslane, Lõuna-Aafrika Vabariigi president. Ta suri 2015ndal aastal.


Dokfoto Keskuse galeriis näeb Juhan Kuusi loomingut suuremas mahus esimest korda, sellega lõpeb ka keskuse esimese aasta näituseprogramm. Näitus on avatud iga päev 12.00 – 19.00 Dokfoto Keskuses Telliskivi Loomelinnakus kuni 25nda augustini.  

 

Enriika Vunk

Foto: Juhan Kuus "Esimene koolipäev ja 33 kraadi sooja". Bridgtoni linnakese lapsed

jahutavad end niisutuskraavis tapamaja lähistel. Lõuna-Aafrika, 2003