Uudised

Fotomuuseumisse tuleb Toomas Kalve mahukas retrospektiivnäitus

1 veebruar 2023

Alates neljapäevast saab Tallinna Fotomuuseumi kolmel korrusel näha Toomas Kalve retrospektiivnäitust, mis on pühendatud fotokunstniku 45nda loominguaasta täitumisele.

"Vähe on neid, kes tunnevad lapsena, kes nad on ja olla tahavad," sõnas näituse kuraator Annika Haas ja lisas, et Toomas Kalve tahtis kuuendas klassis saada kunstfotograafiks ja selleks ta ka sai.

Näitusel on väljas tööd kunstniku koolipoisi-aegsetest katsetustest kuni olulisemate seeriateni välja. Nende hulgas näiteks “Surnud lindude elu”, “Tagasi Pariisis”, “Supilinna vaated”, “Tartu botaanikaaed ja Toomemägi”, “Anatoomikum 91”, “Kalvetaarium”, “Koloreeritud loodus”.

Kunstimaailmas on oskus jääda iseendaks tähelepanuväärne saavutus, kuna selles maailmas on ambitsioon olla pidevalt originaalne. Kalve on oma joont hoidnud läbi 45 loominguaasta pildistades plaatkaameraga, kasutades vanade tehnoloogiate ja käsitööga väärindatud kujutist. Tema tööde puhul on toodud paralleelle Tšehhi fotolegend Josef Sudeki (1896–1976) teostega, kuid näituse kuraatori sõnul ei imiteeri Kalve kedagi ega midagi, vaid on selgelt eristuv ja äratuntav. 

“Kalve piltides on alati üks asi, mis judinaid tekitab: sagedasti valgus, aga vahel ka mõni detail on toetatud nõnda, et kui näeme ta ära, variseb koost meie turvatunne siin maailmas. Pilt on omapead ega meenuta midagi. Põhjatusügav.” kirjeldab Kalve teoseid fotokunstnik Peeter Laurits.

Näitust saab vaatama minna kuni 21. maini 2023. /Lisainfo/

*

Toomas Kalve (1965) on Tartust pärit Eesti kunstnik ja fotograafia õppejõud. Fotograafiaga alustas ta 1978 Tartu kultuurihoone juures. Alates 1982 on ta Tartu Fotoklubi liige ja alates 1988. selle president. Kalve on fotograafide rühmituste „Igavesti Sinu” (1990) ja „Kütioru Avatud Ateljee” (1996) asutajaliige. 1999 alustas Kalve tööd Tartu Kõrgemas Kunstikoolis fotograafia õppejõuna. Tal on olnud mitukümmend isikunäitust ja nii kodu- kui välismaal osalenud kümnetel rühmanäitustel. Kalve töid on Fotomuuseumi, Eesti Kunstimuuseumi, Tartu Kunstimuuseumi ja Tartu Linnamuuseumi kogudes ning erakogudes. 1988 sai ta Eesti Foto aastapreemia. Tema loomingule on iseloomulik 19. ja 20. sajandi vahetuse plaatkaamera kasutamine, fotode toonimine, retronostalgia, manerism. /Allikas: Fotomuuseum/

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee