Uudised

Fotomuuseumisse tuleb Jalo Porkkala näitus nimega Dagerrotüübid

5 november 2019

Neljapäeval, 7. novembril saab Tallinna Fotomuuseumis näha soomlase Jalo Porkkala dagerrotüüpide näitust lihtsatest argihetkedest, loodusest ja keskkonnast.

"Inimese kohalolek on piltidel kaudselt nähtav metallist sillakaares, lõpmatusse suunduvates raudteerööbastes või puude varjus tukkuvas paadis - need on vaiksed fotod, pigem meelepete ja unenägu kui reaalne elu," tutvustas Fotomuuseumi juhataja Anneli Jalava.

Soome fotograaf Jalo Porkkala (sündinud 1950) on alates 1980. aastast praktiseerinud erinevaid ajaloolisi fotoprotsesse. Viimastel aastatel on ta pühendunud dagerrotüüpia saladuste avastamisele. Porkkalat võlub dagerrotüüpia juures meditatiivselt aeganõudev protsess ja alati üllatusi sisaldav lõpptulemus.

"Dagerrotüüp on fotokujutis hõbetatud vaskplaadil. Hõbedakihi joodiga töötlemisel tekkis valgustundlik hõbejodiidikiht. Plaat säritati, seejärel töödeldi elavhõbedaauruga. Valgustatud hõbejodiid reageeris elavhõbedaga ja moodustas hõbeamalgaamist kujutise. Valgustamata hõbejodiid pesti maha. Valminud pilt oli ainukordne – seda ei olnud võimalik reprodutseerida. Kujutis oli peegelpildis," tutvustab Wikipedia dagerrotüüpia protsessi. Täpsemalt saad lugeda siit.

Näitus "Dagerrotüübid" avatakse 7. novembrill kell 18.00 ja see jääb üles kuni 27. jaanuar 2020.

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee