Uudised

Fotomuuseumis saab keha vaadata

19 mai 2024

Neljapäeval avab Fotomuuseum keha teema-aasta esimese näituse, mis nagu nimigi ütleb, keskendub inimkeha kujutamisele Eesti fotoajaloos ja seda nii akti-kui portreefotode näol. 

"Aktifoto ajaloo jooksul on muutunud nii kunstilised konventsioonid, tehnilised võimalused, moraalinormid kui ka kultuuriline ja poliitiline kontekst," tutvustab Fotomuuseum näitust "Sugu ja lugu". Nii ongi esmakordselt Eesti kunstiloos esindatud ajalooline pornograafiline foto, mis tegelikult eksisteerib iseseisva žanrina fotograafia algusaegadest.

Näitusel näeb ka 19. sajandi lõpul ja 20. sajandi algul tehtud fotosid karnevali- ja kväärikultuurist ning privaatsetest intiimpraktikatest. "Esindatud on fotokunst 1990. aastatest, mil kerkis esile uus, sageli piireületav kehakäsitlus – ilustamata aktid, seksuaalvähemused, vanade inimeste kehad ja ebatüüpilised soorollid," avaldab Fotomuuseum.

Näitusele välja pandud fotod on pärit peamiselt Fotomuuseumi, aga ka teiste mäluasutuste ja eraisikute kollektsioonidest. Enamik fotodest on avalikult eksponeeritud esmakordselt ja leidub ka pärle, mis fotoajalugu muudavad.  

Näitust saab vaatama minna kuni 2026. aasta jaanuari lõpuni. Näituse info on leitav muuseumi kodulehelt, kust saab lähemalt lugeda ka keha teema-aastast.

Salatrepi galeriis on samal ajal väljapanek “Suvitajad” 1930. aastate rannakultuuri harrastajatest. Fotomuuseumi siseõues eksponeeritakse fotoseeriat leidnegatiividest.

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee